Kodály Onczay Csaba tolmácsolásában

Zene

Kodály csellóra írt művei kiemelkednek instrumentális darabjai sorából, hiszen a hangszerek közül a gordonka titkait ismerte a legjobban. A zongorázás mellett csellózni is megtanult, így művei technikailag bármilyen nehézségeket támasztanak is az előadóval szemben, mindig hangszerszerűek.
 
A Szólószonátáról Bartók így írt egy New York-i lap hasábjain 1920-ban: ??itt tökéletesen újszerű hangszerkezelésről, új és eredeti anyagról van szó. A meghökkentő technikai nehézségekben bővelkedő, és a hihetetlen hangszeres effektusokban gazdag háromtételes szonáta igazi, nagy értéket jelent az eredeti művekben egyébként oly szegény gordonkairodalomban.? 
 
A Szólószonátát a 30-as évek végén Starker János vitte sikerre, azóta sokan, sokféleképpen játszották, játszák. Mégis, a legnagyobb hatást Onczay Csabára Kodály zenéjének lenyűgöző tisztasága, eredetisége, a magyar népzenéből fakadó inspirációján kívül a magyar lélek megható megjelenítése adta. Ő maga ezt a művet tekinti a XX. század legkiemelkedőbb csellóra írt szólóművének. Szerte a világban közel száz alkalommal előadott Szólószonáta kiemelkedően magas szintű interpretálásáért Onczay Csabát 1976-ban Liszt-díjjal tüntették ki.
 

A koncertek másik nagy műve, Kodály egyik legjelentősebb zenekari darabja a Galántai táncok, melyet 1990-ben Onczay Csaba írta át csellóra és zongorára. Az indíttatásról így nyilatkozott a művész: ?A cselló mellett a zenekar a kedvenc hangszerem. A Galántai táncok zenekari darabot mindig vágyakozva hallgattam, és belül éreztem, hogy nagyon szeretném csellón megszólaltatni ezt a remek művet. Egyszer egy hangversenyemen a csellóverseny után a színfalak mögött hallgattam a Galántai táncokat, mellettem Maros Rudolf kiváló zeneszerző barátom állt, aki látva milyen élvezettel hallgatom a darabot, odasúgta: ezt Te át tudnád írni és nagy siker lenne! Ez volt a végső lökés, másnap hozzákezdtem.?

 
Azóta számos koncerten játszotta az átiratot itthon és külföldön Gulyás Márta Liszt-díjas zongoraművésszel, aki ezeken a mostani koncerteken is partnere lesz majd.
 
Onczay Csaba és Gulyás Márta ?Kodály-estjét? először december 8-án Pomázon a Teleki-Wattay Művészeti Iskolában egy jótékonysági hangverseny keretében, ezt követően december 11-én Kecskeméten a Kodály Művészeti Fesztiválon, december 13-án az Óbudai Társaskörben, illetve december 16-án a Kodály Társaság ünnepi megemlékezésén hallhatja majd a közönség.