A kreatív és virtuóz muzsikusokból, három különböző zenei egyéniségből alakult krakkói vonóstrió a múlt év végén rögzítette lemezre a koncert programjában hallható Bartók és Kodály műveket. A felvétel ősbemutatónak számított Lengyelországban, mivel ott eddig ezeket a műveket senki nem vette fel lemezre ilyen terjedelemben. A lemez igen nagy sikert aratott otthon és külföldön egyaránt, számos igen kedvező kritika jelent meg róla. A három ifjú művész sikeresen keltette életre a magyar mesterművek színeit és kontrasztjait. Virtuóz előadásmódjuk, ízes és meleg hangzásuk következtében az általuk előadott muzsika egyszerre dinamikus és leheletfinom (szubtilis), és egyben igen újszerű is: sikeresen kapcsolja össze a magyar virtust a szláv lélekkel.
Program:
Bartók Béla: 44 duó két hegedűre SZ 98, BB 104
Kodály Zoltán: Szerenád két hegedűre és mélyhegedűre, Op. 13.
Anna Wójtowicz: I. hegedű
Paweł Wójtowicz: II. hegedű
Elżbieta Gromada: mélyhegedű
Anna Wójtowicz ? hegedű
A Krakkói Zeneakadémia hegedűszakán végzett prof. Henryk Szlezer osztályában. Zenei tanulmányait a Hochschule des Saarlandes Für Musik und Theater-ben folytatta prof. Joshua Epstein kezei alatt. Az Idyllwild Arts Foundation háromszoros ösztöndíjasa. Számos mesterkurzus résztvevője, többek között: Orchestra Seminar Carl Nielsen of Music Odense, Internationale Junge Orchesterakademie Bayreuth, Internationale Sommerakademie Schwetzingen, Arts Summer Festival Orchestra and Chamber Music Workshop Idyllwild, USA. Fellépett a Krakkói Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarával, a Wroclawi Opera Zenekarával majd pedig a Krakkói Kamaraopera zenekarával mint elsőhegedűs. 2002-től a Cracovie Ensemble tagja. A Krakkói Zeneakadémián tanít.
Paweł Wójtowicz ? hegedű
A Krakkói Zeneakadémia hegedűszakán végzett prof. Roman Reiner osztályában. A Krakkói Operazenekar koncertmestere. Mint elsőhegedűs együttműködött többek között az Orchestra Ballet Classique de Paris-val, a Krakkói Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarával, a Forum SINFONIA Kamarazenekarral, a Krakkói Kamaraopera Zenekarával, a Krakkói Rádió Szimfonikus Zenekarával, az amerikai Wildwood Festival Orchestrával koncertezve Európa és Amerika neves koncerttermeiben. 1999-ben megalapította az azóta híressé vált Cracovie Ensemble kamarazenekarát. Tagja a neves skót The Reivers együttesnek is. Több zenei fesztivál és verseny elindítója, például: Ifjú Kamarazenészek Tavasza Fesztivál, a Vivaldi Hegedűverseny, az Ifjúsági Kamaraegyüttesek Play & Watch internetes versenye. Krakkó városa több díjjal ismerte el munkásságát, például Krakkó Város Díja és a Krakkó Királyi Város Oktatási Díja.
Elżbieta Gromada ? mélyhegedű
A katowicei Karol Szymanowski Zeneakadémia mélyhegedű szakán végzett prof. Zygmunt Jochemczyk osztályában majd Marek Moś kamarazenei senior osztályában tökéletesítette tudását. Grigori Zhislin, Doris Lederer és Claude Lelong mesterkurzusain vett részt. 2009 óta mint vezető mélyhegedűs tagja a Krakkói Filharmónia Szimfonikus Zenekarának. További zenei tapasztalatait Marek Moś híres AUKSO Kamarazenekarában és a Lódzi Filharmónia Szimfonikus Zenekarában szerezte, ahol a mélyhegedű szekció vezetője volt. Tagja volt még a világhírű Sinfonia Varsovia zenekarnak, a Schleswig-Holstein Music Festival Orchestrának és Lódz Chamber Orchestrának. Jelenleg az Apertus String Quartet (melynek társalapítója is) és a Cracow Philharmonic String Quartet tagja.
(Forrás, fotó: Lengyel Intézet)