Megzenésített Szabó Lőrinc-versekkel várja ma a közönséget a Kaláka

Zene

 
A Kaláka együttes 1969-es megalakulása óta nemzedékről nemzedékre, lemezről lemezre egyet jelent a magyar és az egyetemes költészet remekeinek megzenésítésével. Kirívóan konzekvens életművében a Kortársak című Szabó Lőrinc-vers volt az első, amelyet lemezre vett 1994-ben.
Aztán tíz évvel később a Helikon Kiadóval együttműködve a Gryllus Kft. útnak indította a Hangzó Helikon-sorozatot, amelyben - Gryllus Dániel szavaival - "kezdettől fogva a megénekelni vágyott költők listáján szerepelt Szabó Lőrinc".
Ahhoz azonban, hogy összeérjen az ő rendkívüli költészete a Kaláka zenéjével, kellett még hét év. "Januárban - így Gryllus - nekiláttunk, válogattunk, olvasgattunk, eldöntöttük, hogy régi dalokat újra felveszünk, s műfordítások is szerepelnek majd. Márciusban mentünk először stúdióba. Aztán nyáron is született néhány új ének? majd novemberben elkészült a könyv és a CD."
Erre épül az együttes Különbéke című estje, amelyen a megzenésített Szabó Lőrinc-versek (például: Különbéke, Szeretlek, Dsuang Dszi álma, Kortársak, Tücsökzene, Lóci verset ír, Hajnali rigók, Nyitott szemmel, Semmiért egészen, Vezér, A hitetlen büntetése) és -műfordítások (például: Shakespeare: 75. szonett, Villon: Az elveszett ifjúság siratása) mellett részletek hangzanak el a költő leveleiből, a verseihez fűzött kommentárjaiból és a róla szóló írásokból is.
 
(Forrás: port.hu)
(Fotó: Kultúra.hu)