Az NKA Cseh Tamás Program égisze alatt létrejött új magyar zenei exportbrandet, a HOTS ? Hungarian Oncoming Tunes ? márkanevet nehéz volt nem észrevenni az elmúlt napokban a több mint ezer, a világ minden tájáról Tallinnba érkező könnyűzenei szakembernek. A magyar delegáció tagjai (menedzserek, fesztiválszervezők, kiadók, publisherek, klubvezetők) kimagasló aktivitást mutattak a kapcsolatépítésben, amelyben külön segítséget jelentett az észt szervezők által életre hívott, közép-európai fókuszú panelbeszélgetés-sorozat.
A zenei programban két magyar zenekar kapott lehetőséget. A Blahalouisiana és a Kéknyúl is sikerrel lépett a nemzetközi közönség elé. A Kéknyúl egy funk tematikájú showcase-programban szerepelt, és koncertjére alig fértek be az érdeklődők. Sápi Zsófi, a zenekar menedzsere szerint azóta is folyamatos az érdeklődés, és hamarosan konkrét meghívásokat eredményez a fellépés.
A Blahalouisiana pedig meghívást kapott Hágába, az április 27-ei, királynapi eseményre, amely Hollandia egyik legnagyobb szabadtéri ünnepi rendezvénye.
A magyar küldöttség által adott fogadáson mintegy száz külföldi vendég mellett Magyarország Helsinki Nagykövetségének Tallinni Irodája, valamint a Balassi Intézet Tallinni Magyar Intézete is képviseltette magát. A fogadást akusztikus minikoncertek, magyar ételspecialitások, borok és pálinkák, valamint a Kiégő Izzók erre az alkalomra készített vizuális installációja tették különlegessé.
A Tallinn Music Week programjával párhuzamosan megrendezett Songwriters? Camp nemzetközi dalszerzőtábor résztvevői közé Molnár Tamást (Anti Fitness Club, Jetlag) hívták meg a fesztivál kurátorai.
A tallinni magyar jelenléttel tovább folytatódott az a folyamat, amely az NKA Cseh Tamás Program keretei között kezdődött az Eurosonic és a MENT fesztiválokon. A magyar könnyűzene külföldi képviseletének céltudatos építése az intenzív és eredményes magyar zenei exporttevékenység alapjait rakja le.
Fotó: Simco