A közönség a másfél órás koncert végén állva ünnepelte a Kurtág-házaspárt, a duó több ráadást is játszott.
A Cité de la Musique Franciaország egyik legjelentősebb komolyzenei intézménye: 1500 férőhelyes koncertterme mellett hatalmas dokumentációs központtal és kiállítótermekkel is rendelkezik, valamint mesterkurzusokat is szervez. Itt rendezik szeptember 19. és 26. között Bach-Kurtág címmel a két zeneszerző műveiből összeállított koncertsorozatot, szeptember 23-án pedig Kurtág György Beethoven vonósnégyeseiből tartott mesterkurzust.
?A 86 éves Kurtág György kétségtelenül a legnagyobb élő zeneszerző. Legalább annyira meglepő alkotó, mint amennyire ritka. Zenéjének tisztasága nem csökkenti annak érzelmi erejét, hanem megsokszorozza. Már ez is elég lenne a Cité de la Musique merész választásához, hogy Bachhal állítja párhuzamba? ? írta a Le Figaro című napilap, amely szerint Kurtág és felesége négykezesének előadásában Bachot hallgatni ?felkavaró élmény?.
A sorozat részeként pénteken a Keller Vonósnégyes adott koncertet, amelynek tagjai Kurtág György tanítványai voltak a Liszt Ferenc Zeneakadémián. ?Nem elég jól, sőt tökéletesen játszani Kurtág zenéjét, át kell élni és az embernek a teljes személyiségét bele kell adnia? ? mondta a lapnak Keller András hegedűművész.
Pierre-Laurent Aimard zongoraművész, aki szeptember 26-án ad koncertet Kurtág és Bach műveiből, úgy véli, hogy a magyar zeneszerző gazdag bensőségességének interpretálásához teljes érzelmi odaadással, energiával és jelenléttel kell az előadóművésznek magáévá tennie a zenéjét. ?Az érzelem nem egy olyan szó, amely az embernek eszébe jut a kortárs zenéről. Már pedig Kurtág esetében erről van szó? ? hangsúlyozza a Le Figaro. Aimard szerint ráadásul az érzelem szélsőséges sűrűségével valami szédítő szintet ér el Kurtágnál. Keller szerint pedig Kurtág zenéjének olyan erős a hangulata, az akciók olyan koncentráltak, hogy a zeneszerző egy teljes történetet képes elmesélni két hangban.
(Forrás: MTI)
(Fotó: revizoronline.com)