Tavaly, 2014-ben ünnepelte 60. születésnapját a rock ?n? roll, a műfaj kezdetét ugyanis egyesek a Rock around the Clock című, Bill Haley nevéhez fűződő világsláger megjelenésétől, 1954-től datálják. Mások viszont úgy vélik, Elvis Presley első kislemeze, a That?s All Right (Mama) volt a rock ?n? roll alfája.
Az igazság azonban az, hogy ennél régebbre kell visszanyúlni, hiszen a műfajnak két gyökere van, az egyik a blues ? a feketék zenéje ?, a másik pedig a country ? a fehérek muzsikája.
A blues legelőször a feketék zenéje volt, amelyet a fehérek átvettek, és ?kifehérítették? azt ? fogalmazott Jávorszky Béla Szilárd.
A feketék hagyománya a zenében és a táncban öröklődött generációról generációra. A hollerek, vagyis a gyapotföldi munkások által énekelt dalok számítanak a blues elődeinek, amelyet csak évekkel később kezdtek el hangszerekkel kísérni. A polgárháború után, a 19. század vége?20. század eleje környékén kezdődött el a bluesforma egységesülése: kialakult az AB szerkezet, a 12 ütemes ritmus, illetve a műfaj jellemző hangköze, az úgynevezett piszkos terc ? a se nem kicsi, se nem nagy terc ?, melynek köszönhető a bluesban érezhető feszültség.
A blues zenét az 1910-es évektől kezdték el ? elsőként a fehérek ? rögzíteni, előtte szájról szájra, ültetvényről ültetvényre, településről településre terjedt.
Az első blues számot, a Crazy Bluest az afroamerikai előadó, Mamie Smith énekelte lemezre 1920 augusztusában ? ezt még gramofonnal vették fel. Az első, aki lejegyezte, standardizálta a bluesokat, az W. C. Handy volt.
Hangszerként főként gitárt használtak, melyek közül leginkább a lehangoltakat vagy inkább a szabadon hangoltakat (open tuning) kedvelték.
Az egyik legkorábbi bluesstílust delta bluesnak nevezik az USA egyik régiója, a Mississippi Delta után ? itt található a blues bölcsője, vagyis Memphis, ahonnan az első blueszenészek származnak. A delta blues műfaj képviselői lettek később a blues nagyságai, olyanok, mint Muddy Waters, Howlin? Wolf, John Lee Hooker és Elmore James.
Az 1920-as, 1930-as évek környékén létrejöttek a race recordsok, amelyek a feketék zenéjének kiadásával foglalkoztak, elsősorban a blues, a jazz és a gospel műfajában.
Amikor a zenészek északra kezdenek vándorolni, lassacskán ? az1930-as évek vége?1940-es évek eleje környékén ? Chicago lesz a blues központja, mellyel kialakul a városi blues.
A férfiak mellett a blues történetében meghatározó szerepet játszottak a nők is: Mamie Smith mellett Gertrude ?Ma? Rainey ? akit a blues anyjának szoktak nevezni ? és Bessie Smith, a ?blues császárnője?.
A poprocktörténeti előadás-sorozat következő állomását március 4-én 17:30 órakor tartják, melynek témája a telepesek zenéje, a country lesz.
(Fotók: Wikipedia)