Törökország egyik legfontosabb világzenei exportcikke az anatóliai és balkáni hagyományokat ötvöző Kolektif Istanbul. A kétezres évek elején alakult szextett első lemeze, a Balkanatolia igencsak beszédes című album. Bolgár fúvóshangszerek, balkáni rezesek találkoznak Kis-Ázsia ütőseivel és keleti hatásaival. Mindebből nagyon dinamikus és élettel teli ötvözet jön létre - ahogy a névadó metropolisz, Isztambul is kultúrák végtelen keveredéséből nőtt a világ egyik legszínesebb városává.
A Szelindek Középkori Együttes dinamikus és meghitt zenét játszó, fújó, pengető, tekerő ritmusorgia. Mi a közös bennetek a Kolektif Istanbullal? Hogy jött a közös fellépés lehetősége?
A közös fellépés lehetőségét a Yunus Emre Török Kulturális Központ, valamint Tóth Ágnes adta meg. Ami közös bennünk: a török zenei kultúra iránti tisztelet, valamint a vérpezsdítő ritmusok és erő. Tavaly a Kolektif Istanbul egyik tagja, Ertan vendégzenészként járt az A38-on és már akkor sikerült egy közös kis összjátékot összehoznunk a színpadon. A közös kis produkciónknak nagy visszhangja és sikere volt, fórumokon is lehetett olvasni a pillanatnyi élményről, melyet a hallgatók és ott levők élhettek át akkor Ertan rézfúvós csodahangszere és töröksípom találkozásával. Igyekszünk ezt a katarzist felülmúlóan a közönséget elvarázsolni, ezúttal már mindkét oldalról kibővített zenekari tagokkal.
A Szelindek zenekar világzenei tér- és időutazást kínál a közönségnek és ezt elsöprő átéléssel megvalósítja. ?Mivel hangszereik nem mindennapiak, ezért stílusuk sem az: idő- és világkörüli utazásba (a középkortól, Arábiától Isztambulon át Magyarhonig) csábítja közönségét? - hangzik a hitvallásotok. Mely népek zenéit ötvözi a Szelindek zenekar repertoárja? Merre portyáztok, ahol felszeditek azokat a dallamokat, amiket játszotok? Korabeli hangszereken játszotok?
A Szelindek Együttes repertoárján a világ számos zenéje szerepel. A világot járva sikerült dallamokat tanulnunk Lengyelországban, Németországban és a Török-Magyar Barátság keretében Magyarországon, találkozva ottani vendégzenészekkel. Együttesünk középkori zenével kezdett, aztán jöttek a különféle stílusú fesztiválok és velük együtt a változatos zenei stílusok. Első évben csak várjátékokon, hagyományőrző fesztiválokon léptünk fel, aztán egyre több helyre hívtak minket, nagyszabású és különféle műfajú rendezvényekre. Zenéltünk már például a Cadillac Múzeum megnyitóján, de akár politikai találkozókon is. Természetesen hűek maradunk a régi zenéhez, hangszereink középkori stílusú hangszerek. Így lett a Szelindek Középkori Együttes, Szelindek Középkori-Világzene Forgatag.
Időutazás és zenei utazás, korhű ruhákban és hangszerekkel a régmúlt és más kultúrák zenéit mutatjátok be és kedveltetitek meg a közönséggel. Honnan a misszió?
A misszió annak köszönhető, hogy legelső hangszerem, melyen zeneiskolában kezdtem, a tekerőlant volt. Nyenyerém által elérhettem a népzenén túl a középkori zenét is, mivel helye volt ezekben az időkben is. Kipróbáltam az összes stílust, melyet egy tekerőlant adhat és legjobban a középkori mulatós és jelmezes világ vált be, melyet korábbi együttesekhez csatlakozva ismerhettem meg. Ez a vezérmotívum máig elkísért.
Várunk Mindenkit szeretettel a koncertre. Csodákat ígérhetek a keleti és balkán zene szerelmeseinek.
ajánló:
http://www.a38.hu/hu/program/kolektif-istanbul-tr-szelindek-hu
Tibenszky Móni Lisa