A magyar költészet napja alkalmából ajánlunk tíz nemrég kiadott vagy épp újrakiadott verseskötetet, amelyekkel felfrissíthetjük versélményeinket.

André Ferenc: Kepler horoszkópírás közben letér a pályájáról

A Csíkszeredából származó és Kolozsváron élő költő harmadik önálló kötete idén jelent meg. Líráját a játékosság és a kifinomult humor jellemzi, miközben játszi könnyedséggel idéz Madách-műveket, népballadákat, régi magyar szövegemlékeket. Mindezt a posztmodern irónián túllépve, a jelenkori társadalmi jelenségekre is reflektálva teszi új könyvében.

Szálinger Balázs: Koncentráció

A József Attila-díjas Szálinger magánkiadásban megjelent kötete a tavalyi évben látott napvilágot, és kritikai sikert hozott a költőnek. A Koncentráció továbbfűzi a költő korábbi poétikáját, ugyanakkor sajátos versanyaggal dolgozik – a szerző Mikes Kelemen száműzetése idején írt írásait gondolja újra. A 18. századi történelmi-irodalmi alak megidézésén keresztül reflektál a jelenkori ember realitásérzékére, tehetetlenségére és magányára. Izgalmas költői megszólalásbéli kísérlet tehát a versgyűjtemény, amely a régre nyúló események historizáló feldolgozása mellett is egyértelműen frissnek hat.

Borbély Szilárd: Bukolikatájban

Az ugyancsak tavaly megjelent Bukolikatájban története közel tíz évvel korábbra nyúlik vissza. A 2014-ben elhunyt Borbély posztumusz kiadott könyvének anyagát még 2013-ban állította össze egy hároméves alkotói periódus munkáiból, és végül életműve zárásaként került a polcokra. Verseiben megelevenednek az antik mítoszok istenalakjai, akiknek szenvedéstörténete emberi sorsokkal vegyülve kapcsolódik össze a paraszti világ sajátos megjelenítésében.

Falcsik Mari: Azt hittem

A költő nemrég megjelent könyvében a válsághelyzetekből való kilábalásról, újrakezdésről vall. Jellemző versnyelvét ugyanakkor most sem hagyta el, a letisztultsághoz, köznapi hanghoz való ragaszkodás mellett jellemzi a feszes ritmus – legyen szó akár klasszikus versformáról vagy szabadversről –, miközben ironikus humorával az életöröm minden akadályt maga alá gyűrő megnyilatkozásait is érzékletesen jeleníti meg.

Weöres Sándor: A teljesség felé

Weöres legendás, talán legtöbbet idézett prózavers kötete sok kiadást megért már, a Trubadúr Kiadó példányai ugyanakkor kiemelkedően szép vizuális megjelenéssel, rajzszerű borítóval és szövegközi grafikákkal kerültek a polcokra. Ez a könyv a magyar líra egyik legkülönlegesebbjeként mondhatni kötelező darab mindenkinek: aki szenvedélyes gyűjtője a könyveknek, annak már csak a kinézete miatt is megéri beszereznie, ha pedig valaki újraolvasná vagy épp pótolná a transzcendens, meditatív szövegekben való elmerülést, arra jó alkalom lehet a magyar költészet napja.

Szőcs Petra: A gonosz falu legszebb lakói

A filmrendezőként és forgatókönyvíróként is tevékenykedő költőnő legutóbbi könyvét a Magvető gondozásában adta ki 2022-ben. Versei a modern hétköznapokat a középkorral rímeltetve az elmúlt évek „járványkorszakával” is rezonálnak, a babonák felemlegetésével és a leíró jellegű szövegek által elmosva a határvonalat a képzelt és a valós világ között. Szőcs kötete egyszerre örökít meg egy időszakot, és egyszerre helyezi szürreális keretbe azt.

Sajdik Ferenc: Vivát Petőfi! Élet-rajzok

Sajdik Ferenc nagyszerű rajzai olyan rajzfilmekből lehetnek ismerősek, mint a Pom Pom meséi és A nagy ho-ho-horgász, tavaly pedig a Holnap Kiadónál a Petőfi-emlékévhez csatlakozva adta közre a költő élete által ihletett rajzait. Képeskönyvében a Petőfi Sándorról szóló anekdotákat, a tőle származó úti leírásokat, naplófeljegyzéseket szellemes megközelítéssel ábrázolja, egy bohókás, kalandos és emberközeli képet formálva róla, amely illusztrált feldolgozások alkalomadtán nem fukarkodnak az iróniától sem.

Szabó T. Anna: Vagyok

Szabó T. Anna sorban kilencedik kötete összegyűjtött és új versekből áll, amelyeken keresztül újraértelmezi és átrajzolja a korábbi könyveiről alkotott képet. Az összefoglaláson túl tehát az önelemzést és ennek megfelelően az átértelmezést is feladatául vállalta a Vagyok, amelyben egyszerre csillogtatja meg formatartó és formabontó képességeit a költő. Az újabb versek az Eső napja című ciklusban olvashatók, elkülönítve a régi művektől, de éppen ezáltal az elkülönítettség által erősítve a természetszerű összefüggéseket új és régi között – a Vagyok friss szerzeményei sok szálon kapcsolódnak a korábban megjelent művekhez, a szerzői kontinuitást, a megfontolt gondolati innovációt érzékeltetve.

Kiss Dávid: Medvék bolygója

Az elmúlt két év verseit kötet formába öntve Kiss Dávid egyszerre nyúl a lírától szokatlan tudományos fantasztikumhoz, a szürrealitáshoz és a mesékhez. Az írások a stílusbéli sokszínűség mellett tematikájukban is változatosak, a jövőbeli szcenáriók mellett megjelenik az ősiség, a történelemre való visszatekintés is. Izgalmas első kötet, amely már egy régóta pályán lévő szerző hétköznapokban felbukkanó gondolatait összegzi egy felfokozott időszakban – mindezt elegáns nyugalommal, átgondoltsággal téve.

József Attila összes verse

A magyar költészet napja alkalmából az azt életre hívó költő gyűjteményes, legutóbb 2022-ben újrakiadott könyvét is ajánljuk. A Magvető által kiadott példányok a korábbi kötetek szöveggondozását, azaz Stoll Béla irodalomtörténész összeállítását követik, Róna Judit szerkesztésében kerültek a polcokra.

A képen Marton László A Dunánál című, József Attilát ábrázoló szobra a budapesti Kossuth Lajos téren. Fotó: Hartyányi Norbert / Kultúra.hu