100 éves a Vajdahunyadvár

Egyéb


mezogazdasagimuzeumd_cim20070604002.jpg
A mezőgazdasági kiállítás részlete. A városligeti Széchenyi-szigeten Alpár Ignác tervei alapján épült a csaknem valamennyi művészeti stílust a történelmi Magyarország ismert, híres műemlékei egyes részeit hűen másoló Vajdahunyadvára. A három jól elkülönülő - román, gótikus és reneszánsz-barokk - részre tagolódó együttes leghangsúlyosabb eleme az erdélyi Vajdahunyad vára tornyát mintázza, amelyről kapta az épület a ma is közismert Vajdahunyadvár nevet. Az eredeti lovagterem másolatában Európa legnagyobb Mezőgazdasági Múzeuma kapott helyet. A városligeti Vajdahunyadvárat 1991-ben nyilvánították műemlékké. MTI Fotó: Czimbal Gyula

(MTI) - A közgyűjteményben június 8-án nyílik a múzeumnak helyt adó, építészeti ritkaságokban bővelkedő Vajdahunyadvár százéves történetét bemutató időszaki kiállítás. A Magyarország ezeréves múltját megjelenítő várkastély kétszer született meg, először 1896-ban, amikor a honfoglalás millenniumára egy hatalmas kiállítás készült. Az Alpár Ignác tervei alapján felhúzott, különböző korokat, építészeti stílusokat ötvöző ideiglenes épületet azonban 1899-ben le kellett bontani. Akkor több híres művész, többek között Benczúr Gyula, Fadrusz János, Lotz Károly is követelték az épület visszaépítését az eredetivel azonos formában. Ennek eredményeként épült újra meg a várkastély, amelyben 1907. június 9-én nyílt meg a Magyar Mezőgazdasági Múzeum.
  A Vajdahunyadvár történetét bemutató tárlat első részében látható, mintegy harminc fénykép azt tükrözi: hogyan látják a XXI. század fotóművészei Alpár Ignác épületegyüttesét. Emellett a látogatók megismerhetik a múzeum alapításának történetét, valamint fotók, eredeti tervek, adattári anyagok segítségével az épület újbóli felépítésének és berendezésének részleteit.


vajdahunyadvarkonyvtard_cim20070604007.jpg
A könyvtár. A városligeti Széchenyi-szigeten Alpár Ignác tervei alapján épült a csaknem valamennyi művészeti stílust a történelmi Magyarország ismert, híres műemlékei egyes részeit hűen másoló Vajdahunyadvára. A három jól elkülönülő - román, gótikus és reneszánsz-barokk - részre tagolódó együttes leghangsúlyosabb eleme az erdélyi Vajdahunyad vára tornyát mintázza, amelyről kapta az épület a ma is közismert Vajdahunyadvár nevet. Az eredeti lovagterem másolatában Európa legnagyobb Mezőgazdasági Múzeuma kapott helyet. A városligeti Vajdahunyadvárat 1991-ben nyilvánították műemlékké. MTI Fotó: Czimbal Gyula

  A centenárium alkalmából egy 96 oldalas, fotókkal gazdagon illusztrált kötet is megjelent a napokban, amely a városligeti Vajdahunyadvár építészeti történetét mutatja be. A három nyelven - magyarul, oroszul és angolul - kiadott kötet korstílusok szerint mutatja be az egyes épületrészeket, és láthatóak benne Klösz Györgynek a Vajdahunyadvárról több mint száz évvel ezelőtt készült fényképei is.
  A centenáriumi évben a Szent Iván-éjen megrendezett Múzeumok Éjszakáján Tüzes Éjszakára várják a látogatókat. Ebben az évben az udvari színpadon, a barokk épületben, a rejtett kerengőben egyaránt lesznek programok, melyek között csónakos vártörténeti túrák, borkóstoló akadémia, fáklyás séta, tűzugrás, szerelmi bájitalkóstolás is szerepel.