114 éve született Walt Disney

Egyéb

Gyermekkorában rendszeresen járt iskolai rajztanfolyamokra. Később a Kansas City-i filmpropaganda vállalatnál Disney rajzfilmgyártással foglalkozott szűk keretek között. Egy perces fekete-fehér reklámfilmeket forgalmazott a helyi moziban. Disney-t őszintén izgatta ez a munka. Kis idő múlva Ub Iwerks is a stúdiónál dolgozott. Apróbb trükköket találtak ki ketten, hogy élethűbbé tegyék a mozgásokat.

Munka mellett nem volt kísérletezésre idő, ezért Disney megkérte a főnökét, hogy adjon kölcsön egy felvevőgépet, hogy szabad idejében kísérletezhessen. Helybéli történeteket dolgozott fel otthonában egy garázsban, amiket aztán eladott a helyi Newman mozinak. Rendszeresen vetítették ezeket a moziban és Disney bizonyos hírnevet szerzett ez által.

Disney céget alapított, amely hamar csődbe is ment. Kacagráf (Laugh-O-Gram) címmel szatirikus kisfilmeket gyártott, amelyeket mozikban vetítettek, majd ezen a néven indította el vállalkozását. Az anyagi nehézségek miatt gyakran szorult hitelekre: a borbély a rajzaiért ingyen vágta a haját, mások hiteleztek neki ételt, vagy egyszerűen elengedték a tartozásait. Karrierje csúcsán igyekezett viszonozni a segítségüket.

A rajzfilmgyártás az 1920-as évek elején még rendkívül fejletlen iparág volt, amikor nagy kockázatot jelentett egy ?cartoon network? ötlete. Mégis emellett tette le névjegyét, számos technikai újítást vitt véghez. A rajzfilmgyártók rájöttek, hogy az állatok szerepeltetése könnyebb, és jobban is fogadja a közönség, ráadásul a rajzfilmfigurák elnyűhetetlenek.

A némafilm válságba kerülése a húszas-harmincas években begyűrűzött a rajzfilmgyártásba is, anyagi és művészeti krach formájában. Ekkor kezdték el a filmeket hangszerelni, melyben Disney cége elöl járt. Miki egér az alkotó szerint éppen a hangosításnak és a technikai újításoknak köszönhette a sikerét, hangja sokáig maga Walt Disney volt.

Disney pályája csúcsán, 65 évesen halt meg dohányzás miatt kialakult tüdőrákban.

Élete során ő kapta a legtöbb Oscar-díjat és 59 alkalommal jelölték, melyből 26 alkalommal nyerte el (23-at a filmjeiért és 3 emlékdíjat). Az egyik díjátadó rendhagyó volt: 1939-ben a Hófehérke és a hét törpe című rajzfilmjéért egy nagy és hét kisebb méretű Oscar-díjat vehetett át.

Rengeteg világhírű rajzfilm köthető a nevéhez: a világ első színes, egészestés rajzfilmje: Hófehérke, Miki egér rajzfilmjei, Donald kacsa rajzfilmjei.

Disney, a Hófehérke sikere után sorra készítette el a híres mesekönyvek rajzfilm-adaptációit: Csipkerózsika, Pinokkió, a Bambi, a Pán Péter, Alice Csodaországban, a Hamupipőke, Csipkerózsika.

Az utolsó klasszikus Disney-rajzfilm: A dzsungel könyve.

Forrás: wikipedia