Julio Iglesias, a „spanyol trubadúr” szeptember 23-án ünnepli nyolcvanadik születésnapját. Több mint 300 millió eladott lemezével máig a legsikeresebb latin zenei férfi előadó.

Julio José Iglesias de la Cueva Madridban született. Apja sikeres orvos volt. Ő maga kezdetben ügyvéd és diplomata szeretett volna lenni, megnyerő arcvonásait és modorát később kiválóan ki is használta – igaz, nem a tárgyalóteremben, hanem a rivaldafényben. Labdarúgó tehetsége már fiatal korában kiderült, és tinédzserként megvalósult legnagyobb álma: kapusként bekerült kedvenc klubja, a Real Madrid ifjúsági csapatába. Pályafutását egy autóbaleset törte derékba: gerincsérülést szenvedett, így két éven keresztül nem tudott lábra állni. Az ágyhoz kötött Iglesias egy barátjától kapott gitárral ütötte el az unalmas órákat: énekelt és dalokat kezdett írni, közben felfedezte, mennyire megvigasztalja a zene.

Felépülése után, 1968-ban Nagy-Britanniába utazott, hogy befejezze tanulmányait, közben a saját élete ihlette La vida sigue igual (Az élet megy tovább) című dalával szerencsét próbált a kezdő dalszerzők számára évente megrendezett benidormi dalfesztiválon. Legnagyobb meglepetésére első díjat nyert és nyomban lemezszerződést kapott, dala pedig a slágerlisták élére ugrott. Iglesias felfüggesztette jogi tanulmányait, és minden idejét a zenének szentelte. 1969-ben jelent meg első albuma, egy évvel később ő képviselte hazáját az Eurovíziós Dalfesztiválon Gwendolyne című dalával. 1971-ben már túl volt az egymilliomodik eladott albumon. A kiváló nyelvérzékkel rendelkező Iglesias sorra jelentette meg dalait németül, olaszul, franciául és portugálul. Hamarosan meghódította egész Európát, 1976-ban pedig New Yorkba látogatott, ahol telt ház előtt lépett fel a Madison Square Gardenben – holott az Újvilágban addig alig ismerték nevét.

A CBS lemezkiadó rögvest szerződtette azzal a nem titkolt szándékkal, hogy az angolszász nyelvterületet is meghódítsák. Iglesias 1981-ben Cole Porter Begin the Beguine című dalának feldolgozásával felkerült az angliai listákra. Az Egyesült Államokban Julio címmel adták ki gyűjteményes albumát, rajta az angol nyelvű, Hey című sikerdallal, és a korong igen szépen fogyott. Az amerikai közönség kedvence 1984-ben az 1100 Bel Air Place című albuma révén lett, amelyen a country-legenda Willie Nelsonnal közösen énekelte a To All The Girls I’ve Loved Before című dalt. Az albumon szerepelt Diana Ross és a Beach Boys is, a kaliforniai együttes szolgáltatta a háttérvokált a The Air That I Breathe című örökzöld dal feldolgozásához. A lemezből rövid idő alatt nyolcmillió példány kelt el, csak az Egyesült Államokban négymilliót vásároltak.

Egy baszk terrorista csoport 1985-ben elrabolta Iglesias apját, akit két hét után sikerült sértetlenül kiszabadítani. Az énekes az eset után, családját féltve Floridában telepedett le – gyerekei testőrök gyűrűjében nőttek fel. Sikersorozata nem szakadt meg, 1987-ben Grammy-díjat kapott az Un Hombre Solo című albumáért, duettet énekelt Stevie Wonderrel és Dolly Partonnal is. Az 1996-ban kiadott Tango vezette a Billboard latin pop listáját; 2003-as lemeze, a Divorcio Spanyolországban aratott sikert. A következő években francia nyelvű albumai jelentek meg. 2010-ben világkörüli turnéra indult, 2011-ben 1 címmel jelent meg válogatás legsikeresebb dalaiból. Eddigi utolsó albuma, amelyen barátaival énekel duetteket, 2017-ben jelent meg. 2019-ben Grammy-életműdíjjal ismerték el munkásságát.

A latin szívtiprónak számos kapcsolata volt modellekkel, színésznőkkel, hírességekkel. Kétszer nősült, házasságaiból nyolc gyereke született, közülük Enrique maga is sikeres énekes, aki 2015-ben lépett fel először apjával közösen.

A spanyol zene nagykövete először 1988-ban járt Budapesten, 2012-ben a Papp László Budapest Sportarénában adott koncertet. Eddig mintegy 80 albuma jelent meg a legkülönbözőbb stílusokban, 14 nyelven (egy időben hivatalosan ő volt a legtöbb nyelven éneklő előadó). Több mint fél évszázados pályafutása során öt kontinensen ötezernél is több koncertet adott 60 millió ember előtt, 300 milliónál több lemezt adott el, ezzel a legsikeresebb spanyol, a legsikeresebb kontinentális európai és a legsikeresebb latin zenei férfi előadó. Természetesen saját csillaga van a hollywoodi hírességek sétányán, és a híres Berklee College of Music díszdoktora.

A közönséget, leginkább a gyengébbik nem képviselőit minden erőfeszítés nélkül elvarázsló Iglesias elmondása szerint napi úszással és sok vörösborral tartja magát karban. Boldogan vallja, hogy soha nem megy ki a divatból: a közönség mindig vevő romantikus, néha szentimentális dalaira.

Fotó: Ronaldo Schemidt / AFP