Az 1956-os életérzésről rendeznek egyhetes kiállítást

Kultpol


A naponta délelőtt 10 és este 8 között megtekinthető kiállítással a szervezők az ötvenes évek mindennapjait, filmművészetét és zenéjét kívánják bemutatni. Napközben az ötvenesek játszóházát rendezik be, ahol lehet snóblizni, snúrizni, ultizni és lengőtekézni. Ami a zenés kínálatot illeti, minden nap 4-5 óra között korbeli jazz hallható. A kiállítás rendezője Kaján Imre muzeológus, további szervezője Barcsik Géza, grafikus művész, valamint a Petőfi Csarnok részéről Riethmüller János és Fogarasi Lajos ügyvezető igazgató.
Minden este 6 órától filmvetítéseket tartanak. Szeptember 11-én Bacsó Péter Tanú (1969), 12-én Keleti Márton Dalolva szép az élet (1950), 13-án Várkonyi Zoltán Dandin György vagy a megcsúfolt férj (1955), 14-én Gertler Viktor Állami Áruház (1952), 15-én Keleti Márton A csodacsatár (1956), 16-án Kalmár László A nagyrozsdási eset (1957), 17-én pedig Banovich Tamás Eltüsszentett birodalom (1956) című alkotását vetítik.
Ezen kívül szeptember 14-én fellép a Beatrice, a 15-én a Kistehén tánczenekar, 16-án pedig Marót Viki és a Nova Kultúr Zenekar. Ez utóbbi koncertekre a belépő - jelképesen - 1956 forintba kerül.
Mint az MTI-hez eljuttatott sajtóanyagban olvasható, az 56.hu - Életérzés kiállítás illusztrálni kivánja, hogy az ötvenes években az állami és pártcenzúra, és irracionális viszonyok közepette, az emberek a díszletek és jelképek között is megpróbálták jól érezni magukat. Kiváló alkotások születtek, begyógyították Budapest háborús sebeinek nagy részét is. A kort meghamisító politikai beszámolók mellett számos műalkotás maradt, amelyek alapján legalább részben megismerhetők a hétköznapok amelyek 56-os forradalom kirobbanásához vezettek.
(Múlt-kor/MTI)