2. rész Jefferson - Burr: 73-73

Kultpol

Jefferson - Burr: 73-73

Visszatérve a szavazatok körüli polémiákra, akadt azért egy sokkal bonyolultabb eset is. Thomas Jeffersonnal történt meg az, ami sem előtte, sem utána többé nem fordult elő: döntetlenre jöttek ki az elektori számok. Jefferson négyszer futott neki az elnöki posztnak, az utolsó két alkalommal el is nyerte.

Az első megmérettetésen mindössze 4 elektori voksot tudott megszerezni. A második jelölést - okulva az elsőn tapasztalt kudarcból - már csak vonakodva fogadta el 1796-ban, pedig akkor csupán 3 elektori szavazaton múlt, hogy nem ő lett az Államok 2. elnöke, hanem John Adams. A harmadik választási hadjárat végkifejlete volt az, hogy neki is, és"ellenfelének", Aaron Burrnek is 73 elektori voks jutott.

Thomas Jefferson

Erre úgy kerülhetett sor, hogy az akkor formálódó politikai csoportosulások közül a demokrata-republikánusok úgy döntöttek, egyszerre jelölnek saját pártjukból személyeket elnöknek és alelnöknek. Pechükre mind a ketten egyenlő szavazatot kaptak. Végül a képviselőház döntött: Thomas Jefferson a 3. amerikai elnök, Barr pedig az alelnök!

Aaron Barr már korábban is próbált sikereket elérni politikai pályán, de valahogy mindig lecsúszott a dobogó tetejéről. Többen tudni vélik, hogy mindez egykori kollégájának, Alexander Hamiltonnak volt köszönhető. Amikor Barr 1783-ban New Yorkba jött ügyvédként, Hamiltonnal osztoztak az irodán, magyarul, kollégák és üzlettársak lettek. Ám politikai pályafutásuk eltért, ami miatt Hamilton élete végéig minden befolyását latba vetette, hogy egykori kollégája karrierjének ívét megtörje. Úgy tűnik, ez az 1800-as választáson sikerült is.

Jefferson egyébként az 1804. évi választást már meggyőző fölénnyel nyerte. 162 elektori szavazatot gyűjtött be, míg ellenfele, Charles C. Pinckney mindössze 14-et. Az USA 3. elnöke mégsem erre volt legbüszkébb halálakor, hanem arra, hogy 6000 kötetes könyvtárát felajánlva előmozdította a Kongresszusi Könyvtár megalapítását.

1826. július 4-én halt meg. Annak a Függetlenségi Nyilatkozatnak az 50. évfordulóján, amit 33 évesen maga is aláírt. Sírfeliratát saját maga fogalmazta meg előre, amelyből kihagyta, hogy egykor az Államok elnöke volt, és szigorúan megtiltotta, hogy akár csak egy szóval is utaljanak rá. Vele együtt ugyanazon a napon hunyt el egyébként egykori politikai ellenfele, John Adams, a sorban második amerikai elnök is. Adams halálos ágyán állítólag ezekkel a szavakkal búcsúzott:"Jefferson túlél engem!", de nem volt igaza. Bár ő már nem tudhatta meg, de fő riválisa órákkal korábban már eltávozott a mennybéli Capitoliumba.