20 évvel a berlini után leomlott a székesfehérvári fal is

Kultpol

(MTI) - Nagyon fontos, hogy a mai fiatal generációk is megismerhessék a közelmúlt történetét  és azokat a történelmi eseményeket, amelyek az egységes Európa kialakulásához vezettek - hangsúlyozták a hétfői székesfehérvári szimbolikus felépítés és a látványos, közös falbontás szervezői a megemlékezésen. A belvárost kettészelő fal felállítása után helyi graffitisek vették kezelésbe a hungarocellt, hogy hűen idézzék fel a korabeli nyugatnémet oldal hangulatát.

 
A délben kezdődő megemlékezésen Herczog Edit, a régió EP-képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy bár nehéz megfogalmazni, mi a szabadság, nélküle nem élhetünk, ezért a politika célja a szabadság megteremtése kell legyen. "Szabadságom végtelen, határolja a félelem" - idézte Simek Valéria versét a képviselő, az esemény fővédnöke. Hozzátette: ma, amikor végre minden akadály elhárult a Lisszaboni Szerződés bevezetése elől, újabb lépéssel kerültek közelebb egymáshoz az európaiak. Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár polgármestere arról beszélt, hogy a fal lehetetlenné tette a párbeszédet német és német, ember és ember között - ezt a tanulságot ma is fel kell ismernünk, hiszen nemcsak téglából, de eszmékből is épülhetnek falak. Demeter Zsófia, a Fejér Megyei Múzeum Igazgatója a történelemből kiragadott példákon keresztül mutatott rá a fal által teremtett politikai helyzet abszurditására. 
 
Dorothee Janetzke-Wenzel, Németország budapesti nagykövete Magyarország történelmi szerepét hangsúlyozta a fal ledöntése során, illetve a falbontáshoz vezető civil összefogás jelentőségét emelte ki. Mint a nagykövet asszony elmondta, bár a fal építői fegyverarzenállal készültek fel a támadásokra, a szabadságvágyó tömegek békés tiltakozásának nem tudtak ellenállni. Kertész Ákos Kossuth-díjas író szerint az atomkatasztrófával fenyegető, szembenállásra alapozott világ végét jelentette a fal, amely a XX. század erkölcstelenségének szimbóluma is volt.
 
A megemlékezést követően korhű ruhába öltözött határőrök engedték át az átkelni szándékozókat a kettévágott Fő utcán, majd délután fél négykor egy Trabant és egy motoros kaszkadőr bontotta meg a falat, amelyet aztán a fehérváriak szedtek darabjaira, hogy hazavigyék emlékül - éppen, mint 1989. november 9-én éjjel.