4000 éves pandacsontvázat találtak egy kínai sírban

Kultpol

Az óriáspanda csontvázát Kína középső részén találták meg egy körülbelül 4000 éves sírban. A Xinhua hírügynökség jelentése szerint mindez arra szolgálhat bizonyítékul, hogy akkor még vadásztak a most kihalófélben lévő állatokra.

A Hubei Körzeti Régészeti Kutatóintézet (Hubei Provincial Archaeology Research Institute) vezetője, Wu Xianzhu szerint "temetési tárgyakként" a korai újkőkor, azaz 8000 évvel ezelőtt óta disznókat és kutyákat használtak. "A halottakkal eltemetett óriáspanda azt mutatja, hogy az akkor élők szoros kapcsolatban állhattak ezekkel a lényekkel" - mondta el. A csontvázra Zigui megye Guanzhuangping romjainál található 77-es számú sírban bukkantak. Az összes sír közül ez az egyetlen, melyben pandacsontvázat találtak.

"Mikor 2001-ben először kinyitottuk a sírt, az egyik alsó tárolóedényben talált maradványokról azt hittük, hogy azok egy disznó csontjai. De a további kutatások során kiderült, hogy azok egy óriáspandához tartoztak" - mondta el az ásatások vezetője. Pandák csontvázait korábban a korszak más romjai közt is megtalálták már.

A vadon élő pandák száma az elmúlt pár év alatt a felére csökkent, ma nagyjából 1600 állatot tartanak nyilván.