45 millióan voksoltak a modern világcsodákra

Kultpol

Bernard Weber svájci filmes azt követően kezdeményezte a szavazást, hogy Afganisztánban 2001-ben a tálibok lerombolták a bámijáni óriás Buddha-szobrokat. A cél az ókori világ hét csodájának mintájára kiválasztani a mai világ hét csodáját, és ezzel "kollektív emlékezetet teremteni" - magyarázta el a New7Wonders kezdeményezés szóvivője, Tia Viering. "Ha becsüljük a másik kultúráját, igazán nehéz háborút indítani ellene" - fűzte hozzá.

A voksok interneten és SMS-en érkeznek a világ minden részéből, a szavazás július 7-én zárul, ekkor jelentik be az eredményt Lisszabonban. Az e heti helyzet szerint a versenyben megnevezett 21 hely közül jelenleg a következőkből áll össze a legjobb tíz: az athéni Akropolisz, Chichen Itza maja városa Mexikóban, a római Colosseum, a párizsi Eiffel-torony, a kínai Nagy Fal, a perui Machu Picchu inka romváros, a jordániai Petra barlangtemplomai, a Húsvét-szigeti istenszobrok, a Stonehenge-i kőoszlop-körök és az indiai Tádzs Mahal mauzóleum.

A "lemaradt" világcsodák között szerepelnek többek között a kambodzsai Angkor Vat őserdei templomai, az isztanbuli Aja Szofia mecsetmúzeum, a moszkvai Vörös-tér, a New York-i Szabadság-szobor és a Rio de Janeiro fölött emelkedő óriási Krisztus-szobor. Lula da Silva brazil elnök az utóbbin változtatni szeretne: felhívta országa polgárait, szavazzanak tömegesen a riói Krisztus-szoborra, juttassák be a mai hét világcsoda közé.

A világcsoda-keresésnek eredetileg a bámijáni óriás Buddha-szobrok újjáépítését lehetővé tévő gyűjtést is szolgálnia kellett volna, de olyan kevés felajánlás érkezett be, hogy a szervezők úgy döntöttek, hogy inkább a szavazásra koncentrálnak.

Ön szerint Magyarországról minek kéne szereplnie a listán? Itt megírhatja nekünk!

(Múlt-kor/MTI-Panoráma)