Ők az 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny díjazottjai

Zene

A Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny a tehetséggondozás mellett folytatni kívánja a 200 éves magyar hegedűiskola hagyományát. A világhírű módszertan Joachim Józseftől Hubay Jenőn és Fehér Ilonán át Pauk Györgyig terjeszti a magyar zenei nevelést.

Constantin Stefan Cristian
Constantin Stefan Cristian

Az 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny első korcsoportjában a 15 év alatti versenyzők indulhattak. Az 1. helyezett Constantin Stefan Cristian (Románia) lett, a második helyezést Hana Hoshino (Japán) nyerte el, míg Kimia Corke (Svájc) lett a harmadik helyezett. A rangos szakmai elismerés mellé pénzdíjat is kaptak a versenyzők, így az első korcsoportban az első helyezett 2000, a második 1250, a harmadik pedig 750 euró díjazást kapott.

A második korcsoportban a 15 és 21 év közötti versenyzők indulhattak. Ebben a kategóriában az első helyezett Leonhard Baumgartner (Ausztria) lett, míg a második helyre Maksym Synytsky (Ukrajna) került, a harmadiknak járó díjat pedig Tao-Yuan Hsiao (Tajvan) vehette át. A rangos szakmai elismerés mellé az első helyezett ebben a korcsoportban 2000, a második 1500, a harmadik 1000 euró díjazást vehetett át.

Leonhard Baumgartner
Leonhard Baumgartner

Különdíjjal ismerték el a legfiatalabb versenyzőt: Lin Xi (Kína), valamint a repertoár egyes műveinek legjobb előadásait is díjazták, így a legjobb Bartók-duó különdíját az első korcsoportban Zhang Jinger (Kína) vehette át, míg a második korcsoportban Henry Jin Quan (Egyesült Királyság) kapta az elismerést.

A magyar holokauszt 80. évfordulója alkalmából a versenyzők több kortárs szerző művéből is felkészültek, amelyeket a második fordulóban adtak elő. A kortárs darabok legjobb előadásait is díjakkal ismerte el a zsűri.

Balogh Máté A Lament of Rembrandt’s Jeremiah című művének legjobb előadásáért Leonhard Baumgartner (Ausztria) vehetett át díjat. Bella Máté The White Chaccone című művének előadásáért Constantin Stefan Cristian (Románia) játékát ismerték el. Tornyai Péter Stolperstein című új művét Maksym Synytsky (Ukrajna) játszotta legjobban, míg Shlomo Mintz In Memory című kompozíciójával kapcsolatban Kimia Corke (Svájc) kapta a legjobbnak járó elismerést.

A zsűri elnöke Shlomo Mintz, tagjai Kelemen Barnabás, Alissa Margulis, Pauk György, Qian Zhou, Dora Schwarzberg, Dmitry Sitkovetsky, Magdalena Ursu, Andreas Vierziger voltak.

„Fehér Ilona kemény pedagógus volt, aki sokat várt el a diákjaitól, igényes nevelő volt, de egyben aranyszívű is, főleg ha teljesítettem azt a minőséget, amit elvárt tőlem. Ő a lányával együtt megmenekült a  koncentrációs táborból, így az akkor szerzett tartás és erő a személyiségének részévé vált a későbbi izraeli pedagógusi munkájában is” – mondta el Shlomo Mintz.

A díjazottak

„A Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny – amelyet feleségemmel, Kokas Katalinnal együtt hívtunk életre – azért különleges, mert korosztályos nemzetközi hegedűverseny. Idáig nem volt ilyen Magyarországon, csak országos korosztályos verseny volt. Nem látták a versenyzők, hogy milyen a felhozatal Japánból vagy Tajvanból vagy Dél-Amerikából, nem tudták összemérni a tudásukat nemzetközi szinten másokkal. Most 20 ország hegedűsei versenyeztek itt Budapesten, és a zsűriben valóban nagy gondban voltunk már az első fordulóban is, hogy kit juttassunk tovább, olyan magas a színvonal” – mondta el Kelemen Barnabás, a zsűri tagja és a Fesztivál Akadémia Budapest egyik alapító-művészeti vezetője. 

A Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyről a Violin Channel tudósított élőben.

Fotók: Felvégi Andrea