500 éves a Római Magyar Akadémia utcája

Kultpol

Az Olasz Városvédő Alap (FAI) római irodájának szervezésében professzorok és régészek tartottak előadást arról, hogy 1508-ban II. Gyula pápa elhatározta: széles, egyenes utcát terveztet az érett reneszánsz nagy építészével, Donato Bramantéval (1444-1514), akinek az egyik leghíresebb épülete a Szent Péter-székesegyház.

Christoph Luitpold Frommel professzor ismertette a Via Giulia alapításának történetét, II. Gyula pápa és Bramante viszonyát, Angela Marino egyetemi tanár Az egyenes utca Rómában és a reneszánsz városban címmel tartott előadást.

Tatjana Kirova és Massimiliano Fuksas - mindketten régészek - a középkori utca mindennapjairól beszélt a leletek alapján - mondta el az MTI-nek Balla Orsolya, az akadémia titkára.

II. Gyula pápa eme kezdeményezésére egyre több gazdag itáliai család költözött a legfőbb egyházi méltóság nevét viselő utcába. A Római Magyar Akadémiának helyet adó palota a 17. század első felében Firenzéből Rómába települt Falconieri családé volt.

Ők a pápa sószállítóiként dúsgazdagok voltak. Nem véletlen, hogy a Via Giuliát választották, mert a 16. század elejétől folyamatosan érkeztek a toszkán városból ebbe a római utcába - az összetartozás jeleként - a nemesi, polgári családok, bankárok és kereskedők.

(Múlt-kor/MTI)