525 millió forint a harmadik évben

Egyéb

Doncsev András az eseményen elmondta: az üres adathordozói díjakból az NKA-hoz befolyt 1,4 milliárd forintból a Cseh Tamás Programra 525 millió forint szabad keret jut a következő, harmadik évadban. Így (az első két évben ráfordított összegekkel együtt) az NKA több mint kétmilliárd forinttal járult hozzá a hazai könnyűzene fellendítéséhez. Doncsev András kiemelte: ehhez jön hozzá az a 100 millió forint, amelyből a Cseh Tamás Programiroda gazdálkodik. Vannak maradványpénzek is az elmúlt évről ? emlékeztetett az alelnök ?, melyből 100 millió forintot a zenei oktatás támogatását célzó alprogramra szeretnének fordítani. Hozzátette: a jó gyakorlatokat konferencia keretében kívánják megvizsgálni, valamint tanulmányozni a már működő projekteket.

Doncsev András szólva a tavaly indult Halmos Béla Programról, amely a néptánc és a népzene támogatását célozza, elmondta: az idei évben 150 millió forint plusz támogatást kap a program ? így már 300 millió forint áll a rendelkezésükre.

Az NKA Könnyűzene Kollégiuma is gyarapodott: 620 millió forintból gazdálkodhat. Ez és a Cseh Tamás Program Ideiglenes Kollégiuma jól együtt tud működni, sőt a tagok között átfedés is van ? mutatott rá Doncsev András. Az NKA Könnyűzenei Kollégiuma többek között a már befutott zenekarok hangfelvételeinek kiadását, koncertek létrehozását támogatja.

Az alelnök megemlítette még az NKA Zeneművészet Kollégiumát, amely 744 millió forintból gazdálkodik ? ide tartozik a komoly- és a népzene. A Színházművészet Kollégium 124 milliót, a Táncművészet Kollégiuma 16 milliót, a Filmművészet Kollégiuma 120 millió forintot kapott ? hogy csak a fontosabbakat említsük.

Zárásként megjegyezte, hogy az NKA kiemelten jelen van a fesztiválokon: többek között ellátogatnak az EFOTT-ra, a Campus Fesztiválra, a Veszprémi Utcazene Fesztiválra és a Művészetek Völgyébe is.

 

Bajnai Zsolt, a Cseh Tamás Program Ideiglenes Kollégium vezetője bejelentette: számos pályázat fog megjelenni július 1-jén. Ilyen az induló zenekarokat támogató alprogram pályázata, melynek beadási határideje július vége. ?A következő évben 25, esetleg 30 zenekart szeretnénk támogatni, és összesen 50 millió forint áll rendelkezésre? ? mondta Bajnai Zsolt. Első körben a kollégiumi tagok nézik meg a pályázatokat, majd egy mentorokból, korábbi zsűritagokból álló szakmai testület fogja meghallgatni a kollégiumi tagok által támogatásra érdemesnek ítélt zenekarokat, és kiválasztani azokat, amelyekkel együtt szeretnének dolgozni. A vidéki klubokat támogató alprogram pályázatai is megjelennek július 1-jén, melyek beadási határideje augusztus vége lesz. Újdonság az előző évhez képest, hogy már július 1-jén kiírják a határon túli területeken lévő klubok támogatásáról szóló pályázatokat is, melyekről szeptemberben fognak dönteni. Bajnai Zsolt hozzátette: meg szeretnék emelni a klubtámogatásra szánt keretet, ugyanis ez a legtöbbeket megmozgató alprogram ? idén 90 millió forint jutott rá, de a harmadával többet szeretnének ráfordítani. Tovább folytatódik az előzenekari alprogram is, illetve a nemzetközi piacra jutást támogató alprogram kiírása is nemsokára megjelenik.

Liber Endre, a Halmos Béla Program Ideiglenes Kollégiumának vezetője kiemelte: a program az első pályázati szakaszában elsősorban azt mutatta meg, hogy szükség és igény van a magyar népzenére. A népzenei vagy feldolgozott népzenei produkcióknak otthont adni kívánó Folklub-pályázat célja, hogy a népművészetnek újra legyen helye, szellemi háttere és közönsége. Az új évadban zenei fesztiválok szervezői is pályázhatnak majd népművészeti és crossover-projektek szerepeltetésére, illetve jó minőségű felvételek készítésére is lehet pályázni a közeljövőben. A népzenei képzési programok támogatására, az intézményes népzenei utánpótlás-nevelés fellendítésére, valamint a profi előadó-művészethez szükséges vállalkozói és zeneipari ismeretek biztosítására is lehetőséget kíván biztosítani a program.

Szíjjártó Anita

Fotó: Csákvári Zsigmond