De mégsem ez a sok apró, színes történet teszi emlékezetessé számunkra a beiktatási ceremóniákat, hanem egyetlen egy. De az hátborzongató.
Abraham Lincoln második eskütétele, 1865. március 4-én. Hála a rabszolga-felszabadító elnök udvari fotósának, Alexander Gardnernek, aki megörökítette számunkra ezt a pillanatot 3 fotográfián. Ezek közül egy az, amin viszonylag jól kivehetők a részletek.
Ezen jól látható, hogy a másodszorra is megválasztott elnök éppen beiktatási beszédét tartja. Több ezer ember előtte, sok száz mögötte és mellette. Barátok, rokonok, munkatársak, szimpatizánsok. És Booth.
Az a John Wilkes Booth áll Lincolntól kissé jobbra fenn, a márványszobor előtt, a korlát mögött, aki egy hónappal később lelőtte a Ford színházban. Bizarr szituáció. Még az FBI is utána ment a dolognak. Hatalmas poszterekre nagyíttatták ki a felvételt, amit aztán tüzetesen átnéztek. Hosszas vizsgálat után végül megállapították: Lincoln második beiktatási beszédén - függetlenül attól, hogy azt a szemtanúk korábban már egybehangzóan állították - valóban ott volt John Wilkes Booth. És Gardner jóvoltából ez meg is lett örökítve. (A kis képen balra, a piros pötty alatt kinagyítva látható Booth feje. Alább, a nagyobb képen a beiktatási ceremóniát megörökítő fotó.)
De mit keresett Booth a ceremónián?
A színész jóban volt Lucy Hale-lel, aki a spanyolországi követ, John P. Hale lánya volt. Az ő jóvoltából és meghívására vett részt a beiktatási ünnepségen Lincoln későbbi gyilkosa. Ezt több forrás is megerősíti. Arról nem is beszélve, hogy nem sokkal az ünnepség után Booth eldicsekedett egyik kollégájának, Samuel Knapp Chesternek, hogy közelről látta az elnököt, majd egy váratlan mondattal fejezte be a beszélgetést:"Milyen kitűnő lehetőségem lett volna megölni az elnököt a beiktatási ünnepségén, ha akartam volna!"
A Lincoln halálát követő vizsgálat során aztán még az is kiderült, hogy Booth nem egyedül volt jelen a ceremónián, mint potenciális merénylő, hanem az összeesküvésben résztvevők közül még jó néhányan, például Lewis Paine. Ő a képen közvetlenül Lincoln alatt látható fehér kalapban.
És ha már merénylet... Az amerikai elnökök elleni merényletek jól ismertek. Lincolnhoz hasonló sorsra jutott még James Garfield, (1881 - ő abba halt bele, hogy a Charles J. Guiteau által belé lőtt három golyóból egyet nem találtak meg, és az vérmérgezést okozott), William McKinley (1901 - Leon F. Czolgosz lőtte le egy kongresszuson), valamint John F. Kennedy (1963 - Dallasban végzett vele Lee Harvey Oswald. Vagy valaki más).