75 éves a Magyar Csillagászati Egyesület – Átadták a Kulin György-díjat

Kultpol

Novemberben ünnepli alapításának 75. évfordulóját a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE), hazánk legnagyobb, megfigyelő csillagászokat összefogó egyesülete. Az ünnepélyes alkalmon Szabados László vehette át az MCSE Kulin György-díját, amellyel az egyesület a csillagászati ismeretterjesztésben kiemelkedő teljesítményt nyújtó személyek munkáját ismeri el.

Az eseménynek a Svábhegyi Csillagvizsgáló adott otthont, ahonnan 1946-ban az MCSE is útjára indult.

A Magyar Csillagászati Egyesület és a Svábhegyi Csillagvizsgáló fontos küldetésének tekinti a csillagászat tudománykommunikációját, a saját csillagászati megfigyelések megszerettetését az érdeklődőkkel. A Kulin Györgyről elnevezett életműdíjat, vele együtt a teleszkópot ábrázoló bronzplakettet Szabados László professzor emeritus csillagász, az MTA doktora, az MCSE volt elnöke vehette át Mizser Attila főtitkártól.

Szabados László maga is ötven éve dolgozik a Csillagászati és Földtudományi Kutatóintézetben (CSFK),

a Svábhegyi Csillagvizsgáló távcsövével végzett mérései tették a cefeida típusú változócsillagok világszinten is elismert kutatójává. Szakfolyóiratok és ismeretterjesztő folyóiratok szerkesztőjeként, intenzív csillagászati lektorálási munkájával, oktatói tevékenységével és csillagászati bizottságok tagjaként máig a hazai csillagászati tudománykommunikáció színvonalának emelésén dolgozik.

Az egyesület 75. évfordulójának alkalmából a Svábhegyi Csillagvizsgáló a Hegyvidéki Önkormányzattal karöltve együttműködést indított, melynek keretében évente két MCSE-tagságot és Meteor folyóirat előfizetést, és egy svábhegyis VIP csillagászati bemutatót ajánlanak fel egy hazai gimnázium számára. 2021-ben elsőként a Városmajori Gimnázium diákjai kapták a lehetőséget, az egyesületi tagsági kártyákat a Hegyvidék polgármestere, Pokorni Zoltán adta át dr. Szebedy Tas iskolaigazgatónak. „Baráti a viszony a Svábhegyi Csillagvizsgáló és a Hegyvidéki Önkormányzat között. Az intézmény és az önkormányzat közötti együttműködés eredménye ez a kezdeményezés is, amely egy hegyvidéki iskola számára teszi lehetővé, hogy a diákok bepillanthassanak a csillagászat világába” – mondta el a XII. kerület polgármestere.

Bár Kulin György kisbolygó-felfedezésekkel kapcsolatos kutatómunkája is jelentős volt, mégis elkötelezett ismeretterjesztőként és fáradhatatlan közösségszervezőként vált legendássá.

Az 1946-ban megalakult MCSE szinte hónapok alatt több ezres, majd az azt követő évtizedekre több tízezres taglétszámot ért el. Az alapító tagok között volt többek között Barsi Ödön, a Magyar Rádió főrendezője, Berkes Zoltán meteorológus, Medgyessy Ferenc szobrászművész, Thury Lajos író és Deák András, a Ganz-vállalatok igazgatója. Kulinnak köszönhető egy sor bemutató csillagvizsgáló építése országszerte, sőt a népligeti planetárium vetítőberendezése is, mely 1977-ben kezdte meg működését. Az általa alapított tükörcsiszoló és távcsőkészítő mozgalom több ezer amatőr távcső születését eredményezte hazánkban.

Az MCSE ma 1800 tagot számlál. Felelős szerkesztője és kiadója a havi rendszerességű Meteor folyóiratnak és a csillagászati évkönyvnek. Saját bemutató csillagvizsgálója az óbudai Polaris Csillagvizsgáló, mely valódi közösségi csillagvizsgálóként működik: bárki csatlakozhat, akit érdekel a csillagászat és a távcsövek.

Az egyesületi tagok használhatják a fényszennyezésmentes lovasberényi Csillagtanyát is. „Az MCSE tevékenységi köre folyamatosan bővült az elmúlt harminc év során, táborokat, ifjúsági szakkört, csillagászati-kulturális rendezvényeket és online előadásokat szerveznek amatőr csillagászoknak, érdeklődőknek, Kulin György örökségét hűen követve” – mondta el dr. Kiss László, a CSFK főigazgatója.