9, MAGYAR ZENEMŰVÉSZET

Kultpol

 

Bogányi Gergely

Zongoraművész. Négyéves kora óta zongorázik. Hatévesen különdíjasa volt a nyíregyházi Országos Zongoraversenynek, melyet kilencévesen meg is nyert. A Liszt Ferenc Zeneakadémián, az amerikai Indiana Egyetemen és a finn Sibelius Akadémián tanult. 1996-ban a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraverseny győztese lett. 1999-ben fivérével, Tiborral és Kelemen Barnabás hegedűművésszel első díjat nyert a kuhmoi nemzetközi trióversenyen. Mozart, Chopin, Liszt, Rachmaninov darabjait adja elő. Nemzetközileg elismert művész. Hét lemeze jelent meg. Kossuth-díjas művész.

 
 
 

Fischer Iván

Világhírű magyar karmester, a Budapesti Fesztiválzenekar alapítója és zeneigazgatója. Számos új koncertformát talált ki és honosított meg, köztük a gyermekeknek szóló, népszerű kakaókoncerteket. A világ legrangosabb zenekarait vezényelte. Zeneigazgatója volt a Kent Operának, a Lyoni Nemzeti Operának. Vezető karmestere a washingtoni Nemzeti Szimfonikus Zenekarnak. 2011-ben kinevezték a berlini Konzerthaus zeneigazgatójának. Zeneszerzőként is aktív. Lemezfelvételeit számos rangos nemzetközi díjjal tüntették ki. A Magyar Mahler Társaság alapítója, a Brit Kodály Akadémia patrónusa. Kossuth-díjas.
 
 
 

Takács Klára

Operaénekesnő. Az Operaház vezető mezzoszopránja volt. Híres szerepei: Adalgisa, Carmen, Eboli, Judit, Dorabella, Cherubin, Octavian, Hamupipőke, Charlotte. Fellépett a világ 45 nagyvárosában, többek között a Metropolitan-nel az Egyesült Államok nagyvárosaiban, a Royal Festival Hall-ban, a Carnegie Hall-ban, a bécsi Staatsoper-ben, Tokióban, a velencei La Fenice-ben, a Teatro Colon-ban és a salzburgi Ünnepi Játékokon. Opera, oratórium, dallemezei közül 8 nemzetközi nagydíjat kapott. Férje, Szekeres Ferenc, Vivaldi munkáit felfedező lemezeinek állandó szólistája volt. Muzikalitása, művészi tudatossága reveláció/egyedülálló.