95 éves az Állatkert

Egyéb

 Az Állatkert új főbejárata az 1910-es években
 

(MTI) -  A pesti Állatkert ötletét Xantus János jogász, biológus és etnográfus, egykori honvédtiszt vetette fel. Az intézményt 1866. augusztus 9-én nyitották meg. Első igazgatója Fitzinger Lipót volt, aki csakhamar átadta helyét Xantusnak. Ekkor húsz krajcáros belépőjegyért 600 fajt lehetett megtekinteni. A vállalkozás az 1900-as években anyagi csődbe került, nem segített a parkon belüli éjszakai szórakozóhely megnyitása vagy a mutatványosok felléptetése sem.

      A kertet 1907-től a főváros vette kezelésbe, s 3 millió koronát szavazott meg modernizálásra. 1909-től Lendl Adolf irányítása alatt építettek új kertet, amelynek épületeit Kós Károly, Zrumetzky Dezső és Neuschloss Kornél tervezte. Az újjászületett Állatkert 1912. május 20-án nyílt meg. Jóllehet az Állatkert területe a mai Vidámpark, a Gundel étterem és a Cirkusz miatt csökkent, igyekeztek az állatok számára természetes környezetet kialakítani. Két műszikla-hegyet emeltek (mára egyébként ilyenek csak Hamburgban és Párizsban maradtak), helyenként nem látható árkokkal választották el az állatokat a nézőktől.
        Az Állatkert az 1930-as évek elején akváriummal és pálmaházzal bővült. A II. világháborúban szinte teljesen elpusztult itt az élővilág: alig 14 állat vészelte át az ostromot.1945 után csaknem teljes egészében újjáépítették, az állatoknak a park felszántásával termeltek zöldséget. Az állatbeszerzésekben Kittenberger Kálmán Afrika-kutató működött közre.
        Az állatok legtöbbjének a hely és az anyagiak hiányában igen nehéz megfelelő életteret biztosítani, bár felújítások és korszerűsítések állandóan folytak. Persányi Miklós idején, aki 1994-2003 közötti volt igazgató, korszerű nagymajomház létesült, felújították a szarvasházat és a madárházat. 2000-ben, tízéves munka után adták át a felújított Pálmaházat, majd 2004-ben az akváriumot. 2001-ben a szecessziós stílusú Elefántház műemléki rekonstrukciója Europa Nostra-díjat nyert. A beltéri falfestmények, díszek és a torony keleti hangulatot, illetve az állatok eredeti élőhelyét idézik. Újjáépült az (akkor) szövetséges törökök vallási érzékenysége miatt 1915-ben lerombolt torony, növelték és korszerűsítették az állattartó helyeket.
      Az Állatkertet megnyitása óta mintegy 100 millióan keresték fel, évente 1,2 millió látogatót fogad, ezzel az ország legnépszerűbb intézménye. A 16 hektáros területen, 60 épületben és szabadtéri területeken ötszáznál több állatfaj 3000 egyede él, amelyek több mint kétszázféle, évi 200 tonna ennivalót fogyasztanak. A gyűjteményben 2000 növényfaj is található. A rácsokat üvegfalak és villanypásztorok váltják fel, játszóterek létesültek, így mára sok szellemes ötlettel vált érdekesebbé a látogatás. 
 
Korábban: