A 20. század eleji magyar filmgyártást idézik meg a BMC-ben

Egyéb

A BMC közönsége júniusban az Opéra Cinématique című kétrészes koncertsorozat keretében lehet tanúja az 1900 és 1927 között készült némafilmrészletek és az élőzene dialógusának.

Június 12-én és 14-én kortárs koncertkísérettel vetítenek töredékeket a magyar némafilmgyártás aranykorának alkotásaiból a BMC-ben. A filmtörténet első harminc évében, amikor a filmek még hang nélkül peregtek a mozikban, Magyarországon mintegy 600 játékfilm készült – köztük a világhírű Korda Sándor és Kertész Mihály több tucat alkotása –, ám ezekből csupán néhány tíz maradt fenn egészében vagy töredékes formában, hiszen sem a hangosfilmek gyors elterjedése, sem az archívumok hiánya nem kedvezett a műfaj fennmaradásának. Az első magyar mozgókép, A táncz című rövidfilm 1901-ben született, és egy tánctörténeti előadást volt hivatott illusztrálni.

A nemzetközileg is elismert, virágzó magyar némafilmgyártás túlélőit keresi, gyűjti egybe és restaurálja a Nemzeti Filmintézet archívuma, amelynek egyre gyarapodó, immár több mint 80 tételt számláló anyaga a magyar kortárs zene jeles képviselőit is megihlette.

Június 12-én 19 órától a Moment’s Notice Trio és vendégeinek a pillanatban születő zenei diskurzusai értelmezik tovább a magyar filmgyártás első aranykorának termését, amely játékfilmrészletek és -töredékek formájában támad fel a vetítővásznon.

Június 14-én 19 órától a némafilmek a Fekete-Kovács Kornél művészeti vezetése alatt álló Modern Art Orchestra szólista-zeneszerzőinek kompozícióival fonódnak össze. A műsorban nemcsak játékfilmrészletek, hanem a 20. század első felének dokumentált életképei is megelevenednek majd. A dráma tehát ezúttal nem színpadi történésekben nyilatkozik meg, hanem kép és zene párbeszédéből bontakozik ki.

Nyitókép forrása: Shutterstock