A Batyu–Borbély Quartet formációról Borbély Mihály elmondta:
„A hazai táncházmozgalom kezdete óta ismerjük egymást, számos koncert és fesztivál jelentette a találkozási pontjainkat. Az igazi, alkotó együttműködés egy 2003-as lemezfelvétel kapcsán született meg, amikor egy szaxofon-tánc/gardon duót vettünk fel, melyet aztán sokszor adtunk elő, nagyobb koncerteken is. A produkció sikere továbbgondolásra ösztönzött mindkettőnket. A pandémia időszakában hívott fel Farkas Zoltán Batyu, s vetette fel az ötletet, hogy egy teljes duóprogramot állítsunk össze, most úgyis van rá időnk jelszóval.
A megszületett műsort azóta is alakítgatjuk, bővítjük. Ennek egyik oldalága az a kvartett, amelyben régi muzsikus kollégáim (György Mihály – gitár és Horváth Balázs – bőgő) csatlakoznak hozzánk. Ezzel természetesen a jazz elemei váltak hangsúlyosabbá, de azzal az ízzel, amit én tréfásan agrárjazz néven szoktam emlegetni.”
A november 4-i koncertről Borbély Mihály elárulta: különleges színek, izgalmas ritmusok, andalító és virtuóz darabok egyaránt szerepelnek műsoron, s mivel a jazzegyüttesek szokásos ritmusszekciója helyett náluk nem dob szerepel, hanem Batyu táncritmusai, dobbantásai és különleges megszólaltatású hangszerei (gardon, dob) adják az alapot, egyéni hangzású, ugyanakkor könnyen befogadható ethno-jazz programot hallhat a közönség, amelynek igen fontos, látványos elemei Batyu táncszólói.
A kvartett esztétikai, művészi hozzáállását a Liszt–Bartók–Kodály–Szabados-örökség határozza meg, párosulva a táncházmozgalom Martin–Tímár–Sebő–Halmos-szellemiségével. Munkamódszerükre elsősorban a közös gondolkodás, a hagyományból kiinduló, de a XXI. század embere számára is jelentéstartalmat hordozó, sok improvizációval fűszerezett kifejezésmód keresése a legjellemzőbb.
Az I. kerülethez való kötődéséről Borbély így beszélt:
„Ha a Tabán, illetve Rácváros soknemzetiségű, egymás hagyományait tisztelő és gyarapító történelmi-kulturális örökségére gondolok, akkor talán ezt tartom egyik legfontosabb kötődésemnek, hisz az én földem, Pomáz, Szentendre vidéke is ezt az örökséget hagyta rám. A régi idők Bem rakparti jazzkoncertjei, táncházai és a Tabáni Folk Fesztiválok pedig muzsikusként és hallgatóként is szép emlékeket idéznek fel bennem. Bízom benne, hogy mostani koncertünk néhány ember számára hasonlóan emlékezetes élménnyé válik majd.”
A Batyu–Borbély Quartet november 11–12-én Csehországban, Lőrinszky Attila bőgőssel együtt pedig a Magyar Zene Házában lép fel november 23-án.
Forrás: www.folkfest.hu