Zalai Mihály, a Békés megyei közgyűlés elnöke elmondta: a megyei önkormányzat nem csak területfejlesztéssel foglalkozik, a Terület- és településfejlesztési operatív program (TOP) keretében lehetőséget kapott egy olyan projektre, amely a megyei identitás erősítését tűzte ki célul.
A könyv ötletét Ando György, a Munkácsy Mihály Múzeum azóta elhunyt igazgatója vetette fel. Egy olyan kötetet álmodtak meg, amely Békés megye településeiről és azok értékeiről szól, és olyan információkat közöl, amelyek megalapozzák a megyéhez való kötődést – fogalmazott Zalai Mihály.
Hangsúlyozta: mivel minden Békés megyei település ugyanolyan fontos, mind a 75 település ugyanakkora terjedelmet kapott. Bár néprajzos kiadványnak indult, rájöttek, hogy a települések sok-sok régészeti és természettudományi értékkel, érdekességgel is rendelkeznek.
A rövid írásokat helyi históriák, hagyományok, hiedelmek teszik még érdekesebbé.
A kiadványban főként a Munkácsy Mihály Múzeum gyűjteményeit és egy magángyűjtemény anyagából kevésbé ismert és alig publikált fényképeket szerepeltetnek illusztrációs anyagként, ugyanakkor napjainkban készült fényképekkel dokumentálják a városok és falvak mai képét, helytörténeti és kulturális jellegzetességeit.
A kötet 7,9 millió forintos európai uniós támogatásból születhetett meg. Ezer példányt nyomtak belőle, és egyelőre kereskedelmi forgalomban nem kapható. A tervek szerint minden településre juttatnak majd belőle, és minden járásban tartanak könyvbemutatókat.