A filmek segítenek, hogy megértsük közös ügyeinket

Program

A Verzió Dokumentumfilm Fesztiválon idén is fontos szerep jut a magyar filmeknek. A versenyben idén hat olyan új alkotást láthatunk, melyek számos nemzetközi elismerést gyűjtöttek be, itthon pedig a Verzión mutatkoznak be először. Szerről lejövő sziklamászók, szokatlan gyermekvállalás és speciális igényű emberek nyaralása is lesz a történetek között.

Jelenet a KIX című filmből. Forrás: Verzió
Jelenet a KIX című filmből. Forrás: Verzió Filmfesztivál

A vetítéseket követően az alkotókkal is találkozhatnak a nézők. A Verziót november 6–24. között rendezik, Budapesten november 6–13. között a Toldi és a Művész mozikban, ezt követően pedig több vidéki nagyvárosban és online.

„A Verzióval kettős célunk van, egyrészt ünnepelni a kreatívan, okosan és empátiával elkészített filmeket és alkotóikat, valamint a segítségükkel összejönni közösségként és tudatosítani, hogy nem vagyunk egyedül a kíváncsiságunkkal, érzékenységünkkel és tenni akarásunkkal” – mondja Gyureskó Enikő fesztiváligazgató. „Teret kívánunk adni a párbeszédre, lehetőséget fontos ügyek mélyebb megértésére. Vendégeink között ezért a szociálisan maximálisan érzékeny dokumentumfilm-készítőkön kívül ott lesznek a legkülönfélébb szakértők, a szociológusoktól a pszichológusokon át az emberi jogi aktivistákig” – tette hozzá.

A magyar verseny kurátorai Somlyai Fanni, Debre Zsuzsa, Dér Asia, Gyureskó Enikő, Horányi Péter és Szirony Szabolcs voltak. A hazai dokumentumfilm-gyártás alulfinanszírozottsága miatt idén csak hat film került a magyar versenyprogramba, de az is szempont volt, hogy olyan filmek kerüljenek a programba, amelyeket itthon még nem mutattak be.

A KIX, mely egyben az idei fesztivál nyitófilmje is, szerteágazó utazás, amelynek során a randalírozó kölyökből, Sanyiból felnőttkorára közellenség lesz. Révész Bálint és Mikulán Dávid dokumentumfilmje korlelet a leszakadó és magára hagyott városi szegénységről. Révész célja, hogy vitatott témákról készítsen filmeket, különleges módszereket alkalmazva. Első egész estés dokumentumfilmje, a Nagyi projekt is hét évig készült. A KIX világpremierje az Európa legrangosabbjának számító, koppenhágai CPH:DOX fesztiválon volt, majd számos nemzetközi fesztiválra válogatták be és díjazták Amerikától Tajvanig. A filmet többek között a Verzió DocLaben is fejlesztették, gyártását az HBO Max, az ARTE Franciaország és a CNC támogatta, a Verziót követően itthon a Cirko Film forgalmazza.

Miklós Ádám filmje, a Mélypont érzés két szerfüggő felépülésének első másfél évét mutatja be. Borókát és Szilvesztert a budapesti Megálló Alapítvány foglalkozásain ismerjük meg. A Megálló rekreációs házát egykori szenvedélybetegek üzemeltetik, és terápiás céllal innovatív módszereket alkalmaznak. Szilveszter és Boróka elindulnak az önfelfedezés rögös útján, szembesülnek szüleikkel való viharos kapcsolatukkal, miközben támogatást, megbocsátást és mindenekelőtt önelfogadást keresnek.

A Kabinnyomás című filmben Henit ismerjük meg, aki bár nagy családról álmodott, de a harmincas évei közepén magányosan él Barcelonában. Eldönti, hogy gyermeket vállal, ehhez pedig egy orosz meleg férfit, Andrejt választja társul. A film egy intim portré az új társszülőkről és családmodelljükről. A rendező, Nagy Eszter coloristként dolgozik már több éve, számos nemzetközileg elismert magyar produkcióban, ez a film a rendezői debütálása Czira Sárával közösen.

Dán–magyar koprodukcióban készült Az elveszett Mozi könyv, Ida Marie Gedbjerg Sørensen filmje, mely egy napló felfedezéséről szól, ami egy magyar férfi 2158 mozi látogatását dokumentálja. A napló egy megosztott család történetévé válik, amelyet a film iránti közös szeretet tart össze. A film világpremierje idén a koppenhágai CPH:DOX fesztiválon volt, tavaly szintén részt vett a Verzió dokumentumfilm-fejlesztő workshopján, a Verzió DocLaben.

A magyar verseny egyik kiemelkedő alkotása Az életed nélkülem, Rubi Anna rendezésében. Ez az első egész estés dokumentumfilmje, melynek világpremierje a Szarajevói Filmfesztiválon volt, ahol elnyerte a dokumentumfilmek Emberi Jogi díját. A film a TASZ otthonápolás-perének édesanyáit és halmozottan fogyatékos gyermekeit követi. A film egyszerre beszél a gondoskodás nélkülözhetetlenségéről, a fogyatékossággal élő emberek helyzetéről és az anyai szeretet mindenhatóságáról. Rubi a 2022-es Verzió DocLab programján keresztül talált rá svéd koproducereire. Hazai streamingpremierje az RTL+-on lesz.

Surányi Judit négy srácról készített filmet, akik leruccannak a Balatonra nyaralni, bulizni, mint bárki más, csak hárman kerekesszékhez vannak kötve, egyikük pedig oxigénhiánnyal született. A Nyomik tabuk nélkül, sok humorral mutatja meg a szereplők életét. 

„Ezek a filmek elsősorban társadalmunk lenyomatát adják, szereplőik köztünk élnek, és bátran vállalták egyéni történetük szélesebb társadalmi kontextusba helyezését, hangot adva a nagyon is sokakat érintő problémáknak, amelyek nem kapnak elég teret a közbeszédben” – mondta Gyureskó Enikő fesztiváligazgató.