A hivatal közleménye szerint a kormányzati támogatás elmaradása, illetve jelentős csúszása a gazdasági válság okozta többletkiadásokkal együtt a megszűnés szélére sodort több fővárosi független és magánszínházi műhelyt. A főváros – folytatták –, érezve a kialakult helyzet tarthatatlanságát, de nem átvéve az államtól a finanszírozási kötelezettséget, ezen intézmények megsegítésére hozza létre a kulturális mentőövprogramot.
Erre az évre – a főváros költségvetésében szereplő saját fenntartású színházak finanszírozásának átütemezésével – létrejön egy 150 millió forintos budapesti színházvédelmi alap, amely egyszeri, visszatérítendő támogatást biztosít független és magánszínházak működési költségeinek támogatására – írták.
A Főpolgármesteri Hivatal közölte: az alapból azok a színházi műhelyek kaphatnak támogatást, amelyek korábban állami támogatásban részesültek, de 2022-ben ezt még nem kapták meg. Ha a támogatás megérkezik az államtól, akkor a fővárosi támogatást ennek mértékében vissza kell téríteni – jelezték. A színházvédelmi alap felhasználásának szabályait augusztus közepére dolgozzák ki az érintett intézményekkel való konzultáció után – olvasható a kommünikében.
A Főpolgármesteri Hivatal kiemelte: a mentőövprogram létrehozásával semmilyen körülmények között sem kívánják átvállalni a kormányzati finanszírozási felelősséget, mivel ezek az intézmények a korábbi taorendszerből biztosított támogatásból működtek, amelyet a kormányzati támogatások rendszere váltott fel.
A fővárosi önkormányzat elsődleges feladata, hogy biztosítsa a saját tulajdonában és fenntartásában lévő színházak működését – szögezték le. Ugyanakkor a főváros vezetői morális felelősséget éreznek a budapesti kultúra sokszínűségének megőrzéséért, ezért is lett része a 2020-ban a kormány és a főváros között megkötött színházi megállapodásnak a független színházi műhelyek állami támogatása – olvasható a közleményben.
Nyitókép: az Átrium nézőtere. Fotó: MTI/Beliczay László