A háború borzalmai és a muzsika

Zene

A Merita – európai kamarazenei együttműködés keretében lép fel október 21-én a BMC-ben a holland PuraCorda Quartet. Egyedi műsorválasztásukkal a háború pusztító hatásaira szeretnék felhívni a figyelmet.

PuraCorda Quartet
PuraCorda Quartet

Az Echoes of War talán az a program, amely eddig a legjobban képviseli az amszterdami PuraCordát. A háború pusztító hatásai (ebben az esetben a második világháború) jelennek meg az elhangzó művekben. A műsor, amelyet most Budapestre hoznak, különlegesen fontos az együttes tagjainak.

A koncerten elhangzik két kevéssé ismert és méltatlanul elfeledett, kiváló női zeneszerző, Henriëtte Bosmans és Elizabeth Maconchy egy-egy műve, amelyek a kvartett nyilatkozata szerint

rengeteg fényt, boldogságot és élni akarást hordoznak magukban, annak ellenére, hogy a két zeneszerzőnek milyen nehézségeken kellett keresztülmennie.

A koncertprogram Dmitrij Sosztakovics 1946-ban írott vonósnégyesével zárul maradandó élményeket hagyva a közönségben.

Henriëtte Bosmans amszterdami születésű zeneszerzőnő, aki egész életében, haláláig a városban élt. A német megszállás alatt betiltották a zenéjét zsidó származása miatt, és őt is eltiltották a fellépésektől. Az egyik dala, amelyet ebben az időszakban írt, felszabadulási himnusszá vált Hollandiában.

Az est Elizabeth Maconchyval, egy másik merész – ír–angol – zeneszerzőnő kompozíciójával folytatódik. A Brit-szigetek egyik legkiválóbb zeneszerzőjének tartották, és nemcsak élete során volt nagyon sikeres, hanem fontos társaságok magas pozícióit is betöltötte. Politikai aktivista volt, és sok zsidó származású zenésznek segített a menekülésben.

Sajnos mindkét komponista nevét kevéssé ismerik, ezért is tartja szívügyének a PuraCorda, hogy játssza ezeket a műveket.

A koncertet Dmitrij Sosztakovics zárja, aki nem szorul bemutatásra. A vonósnégyes a szerző egyik személyes kedvence volt, és a kritikusok szerint is az egyik legjobban sikerült alkotása. Közvetlenül a háború után íródott, és a szovjetunióbeli nehézségekről szól. Ez a mű túlmutat embereken, országokon és motivációkon; túlmutat téren és időn, és egy gyönyörű, szívszorító gondolattal zárul, amelyet a világ minden táján átéreznek.

Az est során a zenészek érdekes információkat osztanak meg a zenéről, a zeneszerzőkről, illetve a történelmi kontextusról, amellyel szeretnék a közönség és a zenészek közötti falat lebontani és oldani a hangulatot, amelyet a terem berendezése is tükröz majd.

Részletek és jegyek itt.

A Merita célja, hogy felkeltse és fenntartsa az érdeklődést a klasszikus zene iránt Európa-szerte, lehetőséget teremtve fiatal művészek számára és művészi kreativitásra ötvözve a technológiai lehetőségek kiaknázásával. A Le Dimore del Quartetto által, az Európai Unió támogatásával létrehozott projektben a vonósnégyesek által képviselt új hangok és stílusok egyaránt gazdagítják és felfrissítik az európai zenei palettát. Tizenkét ország együttműködésében a Merita program során 38 vonósnégyes mutatkozik be különleges koncerthelyszíneken a részt vevő országokban. Magyarországon kilenc koncertre kerül sor.