A hitről, a transzcendensről is akartam beszélni – Kiss Ottó Ég Bolt című kötetének bemutatóján jártunk

Irodalom

Újra kinyílt egy Mesebolt, de ez már egy másik képzeletbeli utcában van, ugyanis Gazdag Erzsi versével ellenétben ezúttal nem törpékkel és hegedülő vízilányokkal találkozhatunk, hanem egy hétköznapi családdal, és tagjai minden örömével, gondjával. Ez a bolt egészen közel van a Mesebolthoz, Ég Boltnak hívják, Kiss Ottóval járhattuk be. A kötetet október 13-án mutatták be a Margó könyvfesztiválon.

Idén hatvanéves a József Attila-díjas Kiss Ottó, de nemcsak őt és az Ég Bolt – Versek ég alatt, föld felett című kötetét ünnepeltük tegnap, hanem a könyv újra megjelent ikerpárját, a Csillagszedő Máriót is. Igaz, hogy lemaradtunk a kerek évfordulóról, mert huszonegy éve, 2002-ben jelent meg, de az Óperenciás tengeren innen mit számít egy-egy mérföld vagy egy-egy év?

Kiss Ottóval Haász János beszélgetett. Mindkét szerző kötődik Gyula városához, Kiss Ottó most is ott él, Haász Gyulán született. Nem mellesleg jelen volt még Kiss László, a szintén gyulai író és szerkesztő és Darvasi Ferenc, a Gyomán, tehát szintén Békés vármegyében született író és szerkesztő is. Így tehát néhány békési összehajolt, de ez természetesen mellékes volt ahhoz képest, hogy az Ég Bolt, ahová eljöttünk, mindenki számára nyitva van, függetlenül attól, hogy hol született. Ráadásul, mint ahogy az Kiss Ottó versében szerepel, az Ég Bolt az egyetlen bolt, ami örökké nyitva van. Sőt, az Ég Boltban csak olyasmi található, ami mindig is volt, és mindig is lesz. Például vigasz, áldás. Szerencsére mindezek megtalálhatóak Kiss Ottó kötetében is.

A verseskönyv ikerpárjának, a Csillagszedő Máriónak újbóli kiadását nemcsak az indokolta, hogy a szerző 60 éves, azaz kapjon az olvasókkal együtt egy szép ajándékot, hanem az is, hogy egykoron Az év könyve díjjal kitüntetett gyűjtemény – ahogy Kiss Ottótól megtudtuk – évek óta hiánycikk, az egyik antikváriumban 9000 Ft-ért árulták. Kiss megnyugtat minden jelenlévőt: a most megjelent két kötet ennél lényegesen olcsóbb.

És milyenek vagyunk mi, olvasók? Ha meglátunk egy ún. könyvpárt, nyomban hasonlítgatni kezdjük azokat. Míg a Csillagszedő 6+-os korosztálynak íródott, addig az Ég Bolt 12+-os. Az előbbinek óvodás kislány az elbeszélője, ám ez nem jelenti azt, hogy a könyv csak óvodás korúaknak szólna. A kötet a kislány szemszögéből dolgozza fel egy válás történetét és a nagypapa elvesztését. Egy családregény bontakozik ki az olvasó előtt, ahogy az Ég Bolt esetében is. Az új kötet már egy kamasz fiú története, aki az első szerelemről, a betegségéről mesél, ugyanakkor Kiss hozzáteszi, hogy a lánya szerint akár már tízévesek is olvashatják.

Elárulta azt is, hogy mivel mindkét kötetre jellemző az epikus vonalvezetés, ezért már a Csillagszedő Márió szerkesztésekor is levette a címeket. Ugyanígy járt el az új kötet esetében is. Az előbbi megírása idején azért választott lány szereplőt, mert „hajlamosak vagyunk a lányokat érzékenyebbeknek tételezni, mint a fiúkat”, ami persze nem feltétlen van így. Az Ég Bolt esetében már egy hasonlóan érzékeny tizenkét éves fiú a mesélő. Haász kérdésére válaszolva a szerző mosolyogva hozzáteszi: talán a fiúval könnyebben azonosult, mert életkorban is közelebb, csak 48 évnyire van hozzá.

Az est egyik kulcsgondolata az „ártatlan gyerekkor” és a „bölcs öregkor” közötti hasonlóság elemzése volt. Kiss szerint a gyerek még bölcs, az idős ember már bölcs. A gyermek szerinte a legtöbb dolgot egyszerűen fogalmazza meg, „a fekete az fekete, a fehér az fehér, a rossz az rossz, a jó az jó… Még nincsenek meg az árnyalatok, a szókincs. Amikor idősek leszünk, ismét visszatérünk az egyszerűséghez.”

Kiss az új versek nagy részét az elmúlt évben írta, de a focicipős szöveg még a lányos Csillagszedő Márió idején született. Hosszú ideig várakozott, míg aztán meg tudta mutatni magát. A Csillagszedő Márióhoz képest – amit a nyolcvanas évek közepén írt, amikor még tabunak számított a templomba járás – az Ég Bolt többet foglalkozik Istennel. „A hitről, a transzcendensről is akartam beszélni. Ahogy nő egy gyerek, egyre nyilvánvalóbb lesz számára a végesség és a végtelen viszonya. Ha valaki megbetegszik, akkor önkéntelenül eszébe juthatnak ezek a kérdések” – árulta el az 1963-ban Battonyán született író.

A kötet szerelmes verseinek főhőse egy Anna nevű kislány. Kiss Ottó Haász kérdésére válaszolva elárulta, hogy azért választotta ezt a nevet, mert a feleségét és a lányát is így hívják. A szerelem kamasz eufóriája mellett a kötetben komoly hangsúlyokat kap a betegséghez való viszony leírása. Kiss szerint a betegség talán még mindig tabutéma a társadalomban, de a gyerekek között biztosan nem az. A betegség tematizálása nem újdonság a gyerekirodalomban, de a szerző a megírás hogyanjára helyezte a hangsúlyt.

Az Ég Bolt egyben a vigasztalás könyve is. A címadó versben olvashatjuk, hogy „ha valakinek / tényleg hiányzik valami, / akkor csak kéri, és lesz neki”. Épp itt az ideje tehát elmennünk az Ég Boltba, hogy beszerezzük a legszükségesebbeket!

A képet a szerző készítette.