A Kabaré című musical új feldolgozása és a Pi élete című regény színpadi adaptációja kapta meg vasárnap Londonban a legfontosabb Laurence Olivier-díjakat. A pandémia miatti két év kihagyás után a londoni színházi közösség pompás díjátadó ceremóniát tartott a Royal Albert Hallban.
A 11 díjra jelölt Kabarénak hetet ítéltek oda, közül a legjobb musicalfelújítás trófeáját, és a darab két kulcszereplője, Eddie Redmayne és Jessie Buckley is a díjazottak között volt. Redmayne felidézte, hogy először gyerekkorában, az iskolában játszotta a Kabaré szerepét, és éppen ez ébresztette fel benne a vágyat, hogy színész legyen. A musical két mellékszereplője, Elliot Levey és Liza Sadovy, továbbá Rebecca Frecknall, a darab rendezője is Olivier-díjat kapott.
A Kabarét először 1966-ban játszották a Broadwayn John Kander zenéjével és Fred Ebb dalszövegeivel. A darab egy lepukkant berlini éjszakai klubhoz kötődő karakterek életét követi a nácik felemelkedése idején. Redmayne a felújításban a Kit Kat Klub ceremóniamesterét játssza, Buckley pedig az ambiciózus angol énekesnőt, a Sally Bowlest. Frecknall szerint annak fényében, ami ma a nemzetközi színtéren történik, nagyon is időszerű volt a musical bemutatása.
Mint mondta: nagyon szomorú, hogy valahányszor előveszik a darabot, valamiért mindig aktuális.
Az estén más díjazottak is kiálltak Ukrajna orosz invázió elleni harca mellett, az ukrán mezzoszoprán Kszenyija Nyikolajeva pedig hazája himnuszát adta elő a műsor alatt.
A Yann Martel Pi élete című regényéből készült színmű főhőse egy fiú, aki egy mentőcsónakban hányódik az óceánon egy tigrissel. A darab öt díjat kapott, köztük a legjobb új színműét, de főszereplője, a Pit alakító Hiran Abeysekera is Olivier-díjas lett a színpadi tigrisbábot megjelenítő hét színész mellett, akik mellékszereplőként vehették át az elismerést.
Fred Davis, a báb egyik mozgatója mérföldkőnek nevezte a díjukat a bábművészet történetében. Mint bizakodóan hozzátette: remélhetőleg ezzel megnyílt az ajtó a bábok komolyabb színpadi szereplése előtt.
A legjobb új musical Laurence Olivier-díját az 1985-ös Vissza a jövőbe című sci-fi színpadi adaptációja nyerte el.
A felújítások közül a Constellations nyert, ami egy kvantumfizikus és egy méhész kapcsolatáról szól. A darab női főszereplőjét, Sheila Atimot szintén díjazták az estén.
Liz Carr pedig a The Normal Heart című, a 1980-as évek New Yorkjában játszódó AIDS-dráma mellékszereplőjeként vehetett át az Olivier-díjat. A 35 éves kerekesszékes színésznő felidézte, hogy ő az első mozgássérült színész, aki eljátszhatta az orvos Linda Laubenstein szerepét, aki a való életben szintén kerekesszékes volt.
A díjátadón megemlékeztek a tavaly 91 évesen elhunyt Steven Sondheim zeneszerzőről és dalszerzőről.
Az 1976-ban alapított Laurence Olivier-díjat a legrangosabb brit színházi díjként tartják számon. A díjazottakról a színházi szakemberek és nézők szavazatai döntenek.
A képen Eddie Redmayne és Jessie Buckley, a Kabaré két főszereplője. Fotó: AFP/Justin Tallis