A találkozóra az ország minden részéből érkeztek tájházfenntartók, akik október 5-én, csütörtök délután Veszprém kulturális és építészeti értékeivel ismerkedhettek, majd a pénteki napon a Laczkó Dezső Múzeum megújult épületegyüttesében került sor az Értékfeltárás és értékmentés. Természeti, épített és szellemi kulturális örökség tájházi környezetben címmel rendezett szakmai konferenciára. A megnyitón Dr. Navracsics Tibor területfejlesztési miniszter, Brányi Mária, Veszprém megyei jogú város alpolgármestere, Péterváry-Szanyi Brigitta múzeumigazgató és Dr. Bereczki Ibolya, a Tájházszövetség elnöke köszöntötte a résztvevőket és hirdette ki Az év tájháza pályázat végeredményét.
2023-ban a tiszafüredi Nyúzó Gáspár Fazekasház, a Pomázi Örökség Tájház, a kiskőrösi Szlovák Tájház és az Orfűi Malmok eddigi munkáját értékelte a bírálóbizottság.
Az év tájháza díjat elnyert kiskőrösi Szlovák Tájház minden négyzetméterére jellemző a szakmai hitelesség. Példaértékű helyreállítást végeztek az épületen, programjaik kiválóak, külön erényük, hogy nagy számú látogató mellett a sajátos nevelési igényű tanulói csoportokat is fogadják. A házat és tárgygyűjteményét magas színvonalon, helyi, hagyományos értékként mutatja be, és maga mellett tudhat egy széles körű, több generációt magába fogadó múzeumi önkéntes csapatot is. A közösség tagjaival együtt dolgoztak érte, hogy a tájház mára jóval több, mint puszta kiállítás: egy olyan hely, amely segít megtartani az itt élő szlovákok vallási, nyelvi, viseleti, táplálkozási és folklórhagyományaihoz való kapcsolatot, és hozzájárul identitásuk megtartásához.
A Nyúzó Gáspár Fazekas Tájház udvarán 2021-ben kezdődött a 19. századi műhely hulladékgödrének régészeti feltárása, ahonnan rendkívüli mennyiségű kerámiatárgy töredéke kerül elő. Szűcs Imre fazekasmester a törmelékek alapján elkészítette a leletek rekonstruált másolatait. Az interpretálás kiváló, az érdeklődők a tájházban és a Kiss Pál Múzeum Tariczky Endre Régészeti Kiállításában is megtekinthetik a kutatási eredményeket. Tiszafüreden példaértékű a diákok és az önkéntesek bevonása, de a helyi felnőtt lakosok is aktívan vesznek részt az ismét virágkorát élő tájház életében.
A Pomázi Örökség Tájházban szerb és német nemzetiségi lakásbelsőt, viseleteket mutatnak be két elkülönített részben, ezt egészíti ki a várostörténeti kamarakiállítás. Minden évben készítenek rendezvényekkel egybekötött időszaki kiállításokat, amely új műfaj a tájházakban. A tájház vonzó közösségi térré vált Pomázon.
Az Orfűi Malmok alapítványi fenntartású, példaértékű intézménykomplexum. Hiteles helyreállítású, régi és új, a közönségfogadást és a hagyományos malmok technológiai sokszínűségét bemutató épületei nagyszámú látogatót vonzanak, a múzeumi funkció mellett számos szolgáltatást nyújtanak. A vízimalom ipari műemlék, 2016 óta pedig a papírmalom papírmerítő műhelyében foglalkozásokat is tartanak. Kiváló a kapcsolatuk a lakossággal, a környékbeli őstermelőkkel, rengeteg rendezvényhez biztosítanak helyszínt.
Dr. Bereczki Ibolya, a szövetség elnöke elmondta: a rendkívül erős versenyben mindegyik pályázó kiváló dokumentációt nyújtott be, és a személyes megtekintés tapasztalatai is lenyűgözték a bírálóbizottságot mind a négy helyszínen.
A díjátadót követő Értékfeltárás és értékmentés – Természeti, épített és szellemi kulturális örökség a tájházi környezetben című, a veszprémi Laczkó Dezső Múzeumban és a megújult Bakonyi Házban folytatódó szakmai konferencia programja itt olvasható.
Forrás és fotók: Tájházszövetség