Online rendezik a Budapesti Nemzetközi Gitárfesztivált

Egyéb

November 2. és 7. között „Közel egymáshoz” mottóval tárja nagyra virtuális kapuit az ország legnagyobb gitárfesztiválja.

„Az elmúlt időszak arra késztetett mindannyiunkat, hogy saját értékeinkre több figyelmet fordítsunk, és a távolságokat az internet segítségével hidaljuk át” – vallják a szervezők. A Budapesti Nemzetközi Gitárfesztivál idén a V4-országok meghatározó, nemzetközi hírű gitárművészeit mutatja be a közönségnek, de nem feledkezik meg a fiatal tehetségekről sem. A fesztivál teljes programja az online térben érhető el, a koncertek jegyvásárlás után, a megadott időben – pár órás ráhagyással – tekinthető meg, példátlan lehetőséget nyújtva arra, hogy külföldről is élvezhetők legyenek a Budapesti Nemzetközi Gitárfesztivál koncertjei.

Az idei fesztivál közeli értékeinkre koncentrál: azokra a művészekre, akiket előadói kvalitásaik, életpályájuk, technikai tudásuk a legnagyobbak közé sorol, de akiket kevésbé ismernek itthon. Velünk lesz a hangszer páratlan virtuóza, Pavel Steidl Csehországból, és Marcin Dylla Lengyelországból, aki a kritikák szerint is a világ egyik legtehetségesebb gitárosa. Koncertet ad a Pozsonyi Zeneakadémia professzora, a remek fiatal művész, Karol Samuelcik, míg Magyarországot egyik legsikeresebb klasszikus gitárművészünk, Csáki András képviseli a színpadon. Koncertjeiket szeptemberben rögzítették a Zeneakadémia Nagytermében, az őszi lezárások előtt. 

A „nagyok” koncertjei mellett fiatal művészek és formációk is bemutatkoznak az idei programban. A fiatalok koncertjeit az adott országban rögzítették, közvetlenül a fesztivál előtti hetekben. Csehországból Hedvika és Dominika Svendova szólógitár-gitár/fuvola duójának koncertjét és Petra Poláčková szólógitárestjét teszik elérhetővé a fesztivál látogatói számára, Lengyelországból Jagoda Świdzińska szólógitárestjét, valamint Andrzej Grygier szólógitárestjét tekinthetik meg az érdeklődők, míg Magyarországról Sidoo Zsombor szólógitárestjét és a Tritonus Gitártrió kitűnő formációját hallgathatják meg.

A klasszikus gitár sokáig háttérbe szorult a magyar zenei tradíciók hangszerei mellett. 2002-ben gyökeres változás indult el a hangszer magyarországi fejlődésében: Eötvös József gitárművész vezetésével elindult a Liszt Ferenc Zeneakadémia klasszikus gitár osztálya. Rövid időn belül bebizonyosodott, hogy a gitár méltó partnere a többi hangszernek, és a tanszak hallgatói az elmúlt 15 év alatt több mint két tucat helyezést értek el nemzetközi versenyeken. A hangszer méltó képviselete végül a fesztivállal vált lehetővé, amelyhez nemzetközi versenyek és mesterkurzus is csatlakozik. A rendezvény az elmúlt öt évben Magyarország legnagyobb klasszikus gitáros eseményévé nőtte ki magát.

Kiemelt kép: Sidoo Zsombor / konin.pl