Faültetés, gasztroforradalom és Cseh Tamás is segít a hazai fesztiválok zöldítésében

Popkult

A zenei fesztiválok hatalmas tömegeket vonzanak, és ahol sok ember gyűlik össze, ott fokozódik a környezetszennyezés. A fesztiválok esetében különösen fontos az ökotudatos szervezés és lebonyolítás, hiszen ezek az események javarészt zöldterületeken, a természet lágy ölén zajlanak. Az ország öt nagy zenei fesztiválját – Ördögkatlan, Művészetek Völgye, Sziget, SZIN, Paloznaki Jazzpiknik – kérdeztük, miként törekednek a fenntarthatóságra és hogyan csökkentik a rendezvények ökológiai lábnyomát.

Az idén felnőttkorba érő, 18. Ördögkatlan összművészeti fesztivál környezettudatos törekvéseiről a rendezvény társigazgatója, Bérczes László beszélt.

Mint mondta, az elmúlt több mint másfél évtizedben a kultúrára fókuszáltak, de annak jelentése az idők során gazdagodott: rájöttek, hogy a kultúra szerves része egészségünk és természeti környezetünk megóvása is.

Ez egy fesztivál – szívirányból. Márpedig aki szívirányból érkezik hozzánk, az nyitott szemmel és szívvel jár a világban, és fontos számára a fenntarthatóság. Ezért évről évre törekszünk arra, hogy egyre tudatosabban csökkentsük a környezetre gyakorolt negatív hatásunkat és példát mutassunk abban, hogyan lehet a kultúrát fenntartható módon ünnepelni.

Többek között biztosítják a szelektív hulladékgyűjtés lehetőségét, emellett az elmúlt években faültetési akciókat szerveztek, hiszen, mint mondja, a fák nemcsak a környezetet gazdagítják, hanem jelképei is annak a gyökeres kapcsolódásnak, amit a természet és a közösség között építeni szeretnének. A szervezésbe évről évre egyre több önkéntes fiatal kapcsolódik be, akik közül sokan kifejezetten a fenntarthatósági célokat támogatják: figyelnek a hulladékgyűjtésre, úgymond ösztönzik a látogatókat. Ők azok, akik egy mosoly kíséretében például újrahasznosított repoharat kínálnak az eldobható pohár helyett.

A kulacsbarát fesztivál koncepciónk részeként több vízvételi lehetőséget biztosítunk, így a látogatók saját kulacsukat is újratölthetik – ezzel csökkentve a műanyag palackok számát.

Ördögkatlan Fesztivál. Fotó: Mihály László
Ördögkatlan Fesztivál. Fotó: Mihály László

Dekoráció és installáció tekintetében is újrahasznosítanak: több udvarban régi tárgyakat, bútorokat, raklapokat használnak fel. Egy kidobott ablakkeret például a Nagyharsányi udvarban válik árnyékot adó installációvá – náluk minden tárgy kap még egy esélyt.

Igazi, „csak itt és csak most” akcióik is vannak. Bérczes kiemelte: különösen büszkék az Offline Rezervátumra. Ez védnökük, Cseh Tamás szellemiségében született, aki a hatvanas években indiántábort hozott létre a Bakonyban, egyfajta természetbe ágyazódó menedéket. Ennek alapgondolata: „A gépek egyre emberszerűbbek, az emberek egyre gépszerűbbek.” Ezen szeretnének változtatni, azaz visszatanulni elődeink évezredek során kialakított és működő együttélését. Beremend központjában öt napon át létezik egy „indiántábor”, ahol a 21. században sajátosnak tűnő, de nagyon is természetes törvények érvényesek: például nem lehet belépni okostelefonnal.

Rá kell hagyatkoznunk a közvetlen emberi kapcsolatokra és kommunikációra, ami az első pillanatok nehézségei után oda vezethet, hogy gyermekként újra felfedezzük a világot. A fákat, a növényeket, az állatokat, a másik embert, önmagunkat.

Idén a tízmillió fa közösséghez csatlakozva „fenntarthatósági oázist” hoznak létre egy beremendi portán. Itt a 10 Millió Fa Alapítvány lesz jelen és tart a fenntarthatóság témakörében játékos edukációt felnőtteknek, gyerekeknek, valamint szakmai beszélgetéseket a fesztiválrésztvevők bevonásával.

A Művészetek Völgye környezetvédelmi tevékenységét Oszkó-Jakab Natália fesztiváligazgató mutatta be.

A Művészetek Völgye évről évre igyekszik egyre nagyobb hangsúlyt fektetni a fenntarthatóságra, ez az idei évben sincs másképp. 2025 a gasztroforradalom éve, az idén július 18. és 27. között megrendezendő fesztiválon már minden egyes ételpultnál lehet majd vegetáriánus opciót is kapni. Ezzel is ösztönözni szeretnénk mindenkit az egészségesebb és fenntarthatóbb opciók fogyasztására, amit már hosszú évek óta komposztálható étkészletből tehetnek meg a látogatók. A repohárrendszerünk is rengeteg erőforrást spórol, nálunk pénzre váltható vissza, így reméljük, meg is teszik ezt az emberek, ezzel csökkentve a szemét keletkezését.

2018-ban még 49 tonna szemét keletkezett, amelynek mindösszesen 18 százaléka volt újrahasznosítható, ez 2024-re már mindössze 34 tonna szemét volt, amelynek 69 százaléka visszakerült a körforgásba. Mindezt úgy sikerült elérni, hogy közben a látogatók száma megduplázódott. Emellett a Művészetek Völgye teljesen aggregátormentes, mindenhol kiépítették az áramvételi lehetőségeket, ami nemcsak környezeti, de gazdasági szempontból is a hosszú távú fenntarthatóság irányába tett lépés.

A komposztálás, a szelektív hulladékgyűjtés, a vegetáriánus ételek és a repohárrendszer is olyan törekvés, ami konkrét lépés az ökotudatosság felé. Emellett igyekeznek edukálni is a közönséget, a Művészetek Zöldje immár sokadik alkalommal tíz napon át fenntarthatósági témában workshopokkal, beszélgetésekkel, a legkülönfélébb programokkal vár mindenkit.

Művészetek Völgye. Fotó: Fekete Tibor Kristóf
Művészetek Völgye. Fotó: Fekete Tibor Kristóf


Az embereket már a megérkezés előtt a fenntarthatóság irányába tereljük, a közösségi közlekedésen, vasúton és buszon is kedvezménnyel utazhatnak érvényes fesztiválbelépővel, ezzel csökkentve a beáramló autók számát a fesztiválra. Aki mégis autóval jönne, annak ingyenes parkoló áll rendelkezésére a falvakon kívül, a belső részen pedig ingyenes buszjárattal tud bárki közlekedni a falvak között.

Mint megtudtuk, a Művészetek Völgyének már létezik ESG-jelentése, ami azzal a céllal készült, hogy minél inkább átlássák a folyamatokat és erősíteni tudják a zöld törekvéseiket. 

Fenntartható gazdasági fejlődés a céges együttműködések területén van, ami gazdaságilag sokat segít, hogy piaci alapon tudjanak működni a rendezvények, illetve természetesen olyan cégekkel dolgoznak együtt, amelyeknek értékvállalásai is megegyeznek a Művészetek Völgye missziójával. 2013-ban még teljesen állami támogatásból működött a fesztivál, ez idén már 20 százalék alatti. Különböző helyekről érkezik bevétel, sokkal diverzebb gazdaságilag a fesztivál, ami segíti a hosszú távú fenntartható működést.

Vető Viktória, a Sziget sajtófőnöke elárulta: a fesztivál nemrég vehette át a Greener Festival 2024 Ajánlott minősítését, mely tükrözi a fesztivál fenntarthatóság iránti elkötelezettségét. 

Sziget Fesztivál. Fotó: Sziget Fesztivál
Sziget Fesztivál. Fotó: Sziget Fesztivál

A minősítés egy jól menedzselhető, környezettudatos rendezvényt jelöl, amely túlmutat az elvárásokon és pozitív változást hoz. A minősítés szerint a Sziget 2024 erős elkötelezettséget mutatott a társadalmi befogadás és a fenntarthatóság iránt olyan kezdeményezésekkel, mint például az XS Land, mely a fogyatékkal élők mindennapjainak kihívásaira hívja fel a figyelmet, vagy az egymást elfogadását hirdető Magic Mirror helyszín.

„A Sziget Zöld Pontok, a Think for Tomorrow színpad és a Civil Sziget aktívan vonja be a látogatókat egyedülálló társadalmi és környezeti kezdeményezések fúziójába, élénk és progresszív fesztiválhangulatot teremtve” – írta az A Greener Future (AGF) szervezet, amely az élő események, fesztiválok és rendezvényhelyszínek környezeti fenntarthatóságának javítására összpontosít világszerte.

A minősítésben kiemelték a Sziget hulladékcsökkentő kezdeményezéseit, a hosszú ideje működő újrahasznosítási programot, a sátorregisztrációs rendszert és a Sziget útlevél játékot, amely a résztvevőket jutalmazta a fenntartható gyakorlatok megismeréséért. „A Sziget egyértelműen kiemelkedik a fesztiválok sorában azzal, hogy kreatívan ötvözi a szórakozást a társadalmi felelősségvállalással a Szabadság Szigetén” – írták, hozzátéve, hogy a fesztivál lelkes elkötelezettséget mutat fenntarthatóbb fesztiválozás iránt, a legjobb gyakorlatokra fókuszálva a jövőben is.

A SZIN már 2009-ben elnyerte a Zöld Fesztivál Minősítést, és a nemzetközi Greener Festival Award birtokosa is – tudtuk meg Kolonics Erikától, a SZIN főszervezőjétől.

Szegedi Ifjúsági Napok.  Fotó: Coca-Cola SZIN
Szegedi Ifjúsági Napok. Fotó: Coca-Cola SZIN

A SZIN volt az első magyar fesztivál, amely bevezette a visszaváltható söröspoharat, amely jelentősen csökkenti a hulladék mennyiségét. Biológiailag lebomló étkezési eszközöket használunk, amelyek komposztálható hulladékként kezelhetők.

A szelektív hulladékgyűjtés 2006 óta gyakorlat a fesztiválon, emellett ökotudatos programokat is szervezünk, amelyek célja, hogy felhívjuk a látogatók figyelmét a fenntarthatóság fontosságára, edukáljuk a fesztiválozókat.

Ösztönözzük a környezetbarát közlekedést, a Telekocsival, vonattal vagy kerékpárral történő érkezést, az idei évben megkétszerezzük a kerékpártárolók számát a fesztivál bejáratánál. Szervezői oldalról együttműködünk civil szervezetekkel, amelyek programjai hozzájárulnak a fenntarthatósági törekvéseinkhez és az ökotudatos életmód népszerűsítéséhez.

A Paloznaki Jazzpiknik törekvéseiről Valde Orsolya, a rendezvény alapító-fesztiváligazgatója számolt be.

Valde Orsolya. Fotó: Szabó Misu/Paloznaki Jazzpiknik
Valde Orsolya. Fotó: Szabó Misu / Paloznaki Jazzpiknik

A Jazzpiknik fesztiválfilozófiájában kiemelt helyet kap a zöldítés, az ökotudatosság és az edukáció – mind a környezeti, mind a zenei nevelésben. A piknikezők az elmúlt években szemléletformáláson vettek részt: repoharakkal – 70 százalék feletti a repohár visszaváltási aránya –, betétdíjas üvegpoharakkal, szódásüvegekkel, szelektív kukákkal, közösségi közlekedéssel fesztiváloznak, amitől még jobban érzik magukat. A minőségi kikapcsolódás részeként figyelnek a környezetükre, óvják a falut, amely befogadja őket.

A ciklikus filozófia része, hogy a pikniket követően megint lesz majd egy év, amikor visszatöltjük a környezetet, fákat ültetünk, területet gondozunk, zöldfejlesztéseket vezetünk be, hogy jövőre ismét kiérezhető legyen a hely szelleme.

A Jazzpiknik zöldítő, érzékenyítő programja a Zöldövezet Társulással közösen valósul meg, a fesztiválon a teljes hulladékmenedzsment környezettudatos szervezése, újrahasznosítása, a környezetbarát termékek alkalmazása és a szemléletformálás az egyesülettel közösen valósul meg. Valde Orsolya kiemelte: Nálunk a legkisebb a maradvány-kommunális hulladék, több mint 20 felé válogatjuk a szemetet. Tudatosan követjük a Zöldövezet iránymutatását, így nálunk nincs konfettiágyú vagy tűzijáték. 

A pohárvisszaváltás már több éve bevett gyakorlat, tavaly óta az új visszaváltási rendszer értelmében a PET-palackokat, aludobozokat és bizonyos típusú üvegeket is van mód visszaváltani a Jazzpikniken. Az idei rendezvényen is különleges programokkal várják a kisebbeket; a Gyermekudvarban a Zöldövezet Társulás önfenntartó standján érzékenyítő játékok lesznek.