A drámakorpusz a magyar drámák szövegeit tartalmazó kereshető adatbázis, amelyet a digitális nyelvtudomány használ. Célja, hogy a mesterséges intelligencia eszközével a drámákat különböző szempontok alapján elemezze, következtetéseket vonjon le.
További különlegessége, hogy első alkalommal fejlesztettek ilyet hazánkban, az állami támogatással megvalósuló Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium projekt égisze alatt, az ELTE BTK Digitális Bölcsészet Tanszéken megkezdett munka továbbvitelével.
A keresőfelület segítségével drámacsoportok vagy az egyes drámák, illetve egy drámán belül egy konkrét szereplő szövegeinek nyelvi elemeire tudunk rákeresni: konkrét szavakra, szófajokra, grammatikai szerkezetekre. (A szavak grammatikai tulajdonságainak felismertetésére a Nyelvtudományi Intézetben fejlesztett e-magyar programot használták.)
A drámakorpusz a színházi és filmes szakmának is segítségére lehet, általa ugyanis a szereplők dramaturgiai funkciójáról is többet tudhatunk meg: mennyire tekinthető egy karakter központi szereplőnek, hány másik szereplővel tartja a kapcsolatot, mennyiben nélkülözhető a hálózat stabilitásának szempontjából stb. A jelenetekben megszólalók száma pedig a dráma felépítéséről, illetve a monológok, dialógusok és csoportos jelenetek arányát mutatják.
Az új drámakorpusz részét képezi a nemzetközi adatbázisnak is, amelynek révén vizualizálható a karakterhálózat vagy éppen a megszólalásaiknak és interakcióiknak az aránya, így átfogó képet adnak egy dráma szereplőinek egymáshoz fűződő kapcsolatáról.
A program során bemutatják az eddig elkészült három irodalmi korpuszt (vers, regény, dráma), lesz pódiumbeszélgetés Szakonyi Károly Kossuth- és József Attila-díjas íróval, drámaíróval, Frank Fischer, a DraCor nevű nemzetközi drámakorpuszprojekt vezetője pedig videóüzenetet küld.
A Digitális Örökség Nemzeti Laboratórium (DH-LAB) bemutatkozása itt látható.
Az ELTE BTK Digitális Bölcsészet Tanszékén (1088 Budapest, Múzeum krt. 6–8., 2. emelet, nagy labor) tartandó rendezvényre regisztrálni november 2-án 18:00-ig lehet a press@dh-lab.hu e-mail-címen.
Nyitókép: Shutterstock/Who is Danny