A magyar elnökség erősíti az EU és Nyugat-Balkán országai közötti együttműködést

Kultpol

A Kulturális és Innovációs Minisztérium delegációja, Hankó Balázs miniszter vezetésével 2024. szeptember 29. és október 1. között részt vett a Szkopjéban a magyar elnökség kezdeményezésére megrendezésre került EU–Nyugat-Balkán Oktatási és Képzési, Kutatási és Innovációs, valamint Kulturális Platform keretében megvalósuló miniszteri találkozón.

A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (b8) és Hrisztijan Mickoszki észak-macedóniai kormányfő (j7) a magyar-észak-macedón kormányzati csúcstalálkozón Ohridban 2024. szeptember 27-én. A kormányfő mellett Máté János, a Miniszterelnöki Programirodát vezető államtitkár, Biró Marcell, a miniszterelnök nemzetbiztonsági főtanácsadója, Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, Tuzson Bence igazságügyi miniszter, Varga Mihály pénzügyminiszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes, Pintér Sándor belügyminiszter, Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter (takarásban), Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter és Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója (b-j). MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

A kétnapos ülést Iliana Ivanova biztos asszonnyal közösen elnökölte a kulturális és innovációs miniszter. Mindezek mellett külön egyeztetések keretében tárgyalásokra került sor a szerb kutatási és innovációs, a montenegrói kultúráért felelős, valamint a bosnyák polgári ügyekért felelős miniszterekkel.

Az innovációról, kutatásról, oktatásról, kultúráról, ifjúságról és sportról szóló ülésen több Nyugat-balkáni ország – Észak-Macedónia, Albánia, Bosznia-Hercegovina, Koszovó, Montenegró, Észak-Macedónia, Szerbia – illetékes miniszterei vettek részt a térségből.

A találkozó kiváló alkalmat biztosított a közös együttműködések megerősítésére, az eredmények megvitatására, valamint a főbb kezdeményezésekről, és azok konkrét hatásairól szóló széles körű kommunikációra.

Az Európai Bizottságot az innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságért felelős biztos, Iliana Ivanova képviselte. A miniszteri találkozó társelnöke az Európai Bizottság, az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége, valamint Észak-Macedónia volt, amelyet az Oktatási és Tudományos Minisztérium, illetve a Kulturális Minisztérium képviselt.

Az esemény miniszteri találkozóján a résztvevők oktatási és képzési, kutatási és innovációs, valamint kulturális tárgyú következtetéseket fogadtak el, mely kiemelte, a nyugat-balkáni gazdaságok továbbra is erősítik politikáikat az oktatás, a kutatás és innováció, valamint a kultúra területén. Az EU-tagállamok és a nyugat-balkáni partnerek közötti számos együttműködési tevékenység megerősítette azokat a kulcsfontosságú területeket, amelyek támogatják a felsőoktatási rendszerek korszerűsítését, az akadémia és az ipar közötti együttműködés fokozását, az intelligens gyártás előmozdítását, az innovációs ökoszisztémák erősítését, a digitalizációt és a kultúra területén folytatott cseréket.

Hankó Balázs miniszter kiemelte: meggyőződésünk, hogy az EU és a Nyugat-Balkán közötti tudományos és innovációs együttműködés jelentősen hozzájárulhat nyugat-balkáni partnereink EU-csatlakozásához. Az EU–Nyugat-Balkán együttműködés alapja pedig a közös kulturális örökségünkben rejlik, amely hídként működik a régió országai között.

Hankó Balázs miniszter hozzátette: a diákok jelentik a jövőnket. Az oktatás, amelyet ma biztosítunk számukra, formálja a holnap általuk teremtett világot. A globális kihívások kezelésére, a fenntartható innovációra és a digitális eszközök erejének kiaknázására való képességük attól függ, hogy milyen alapokat adunk most nekik. A Nyugat-Balkán pedig óriási lehetőségeket rejt magában ahhoz, hogy hozzájáruljon egy a jelenleginél versenyképesebb Európához. Európának versenyképességi fordulatra van szüksége, melynek megoldása a magyar modell, amit a két napos tanácskozáson is hangsúlyoztunk.