A nők művészetben betöltött szerepe a kiemelt téma a Műtárgyak éjszakáján

Egyéb

A nők művészetben betöltött szerepe kerül a fókuszba a 7. Műtárgyak éjszakája fesztiválon, amely május 18. és 20. között 50 helyszínen mintegy száz művészeti programmal várja az érdeklődőket.

Az idei programsorozat középpontjába a nők kerülnek, az eseményt Nők a művészetről, művészet a nőkről mottóval rendezik meg múzeumok, galériák, műtermek és műhelyek közreműködésével – mondta Kollmann Szilvia, a Műtárgyak éjszakája fesztivál igazgatója az esemény szerdai budapesti sajtótájékoztatóján.

A mintegy 100 program között kiállítások, szakmai előadások, értékbecslés, műterem- és műhelylátogatások, művészeti séták, workshopok és filmvetítés is szerepel.

Az esemény célja bemutatni a műtárgyak sokszínűségét. Az idei kínálatban a festmények, grafikák és szobrok mellett hangsúlyos szerepet kap a porcelán, kerámia, üveg, fotográfia, az ékszer, a papírrégiség, a filatélia és a textilművek is.

Az eseményen szó lesz a nőideál kommunizmus alatti változásairól a Memento Parkban, a szecesszió női oldaláról a Ráth György-villában, a női üvegművészek szerepéről és hatásáról, valamint a Herendi Porcelánmanufaktúra sikertörténetében tevékeny szerepet betöltő női alkotókról is.

A Petőfi Irodalmi Múzeumban Női sorsok címmel tartanak tematikus tárlatvezetést, de be lehet járni a budai Várban található Mária Magdolna Tornyot is. A Magyar Nemzeti Galéria tárlatvezetésén a vásznakon megjelenő legendás nőalakok, illetve a kiemelkedő jelentőségű kortárs festőművészek nyomába eredhetnek a látogatók. Az egyik művészeti sétán az Andrássy út nőalakjaival lehet megismerkedni, de a női feltalálókról is lesz előadás, a balatonfüredi Vaszary Galériában pedig beszélgetés lesz hallható Ladik Katalin költővel, performerral.

Az előadások megtartására idén kizárólag női szakembereket kértek fel és a programokban az alkotók mellett a női művészettörténészek és kurátorok szerepére is felhívják a figyelmet.

Kollmann Szilvia szerint a női művészek nincsenek háttérbe szorítva a kortárs szcénában: kiállításokon, vásárokon szerepelnek. Ugyanakkor a mutargy.com által készített felmérés szerint a Ludwig Múzeum gyűjteményében a nők aránya 21,6 százalék, a Modem gyűjteményében 21,7, a dunaújvárosi Kortárs Művészeti Intézet 21,4 százalékban tulajdonol alkotásokat nőktől. A Magyar Nemzeti Galéria jelenkori gyűjteményében hozzávetőlegesen 20 százalék a nők aránya. Ez azt mutatja, hogy lehet nagyobb teret kapniuk a női művészeknek – hangsúlyozta Kollman Szilvia, akik emlékeztett arra, hogy a mutargy.com által készített elemzés szerint Keserü Ilona vezeti az élő magyar művészek tavaly eladott műalkotásainak rangsorát.

Pleschinger Gyula, az MBH Private Banking igazgatója hangsúlyozta: immár harmadik alkalommal támogatják a Műtárgyak éjszakája programsorozat megvalósítását.

A Ludwig Múzeum gyűjteményében 439 művész szerepel, közülük 105 női alkotó van. Ez azt jelenti, hogy tízből kettő női alkotó – hangsúlyozta Fehér Zsuzsanna, a Ludwig Múzeum kommunikációs és marketing igazgatóhelyettese. A Ludwig Múzeum a Műtárgyak éjszakája fesztiválon a Időgép című kiállításban tart tárlatvezetést, ahol több női alkotó munkájával ismerkedhet meg a közönség. Az idő és művészet viszonyát vizsgáló kiállítás az intézmény gyűjteményéből válogatott alkotásokat mutat be.

A Műtárgyak éjszakája programjain való részvételhez jegyvásárlás és előzetes regisztráció szükséges. További információk a mutargyakejszakaja.hu oldalon érhetők el.