
A palócföldi kézműves alkotók művei, illetve az általuk használt technikák: gyöngyfűzés, hímzés, csipkeverés, mézeskalács-készítés, vesszőfonás, nemezelés, gyertyakészítés, csuhézás, szalmafonás, makramékészítés, bútorfestés, quilling, natúrkozmetika-előállítás, szövés jelennek meg a kiállításon. A tárlat május 16-án, pénteken 14 órakor nyílik a Jánossy Képtár Farkas-Réti- és Csemniczky-termeiben.
Másnap a száz esztendővel ezelőtt született Csohány Kálmán kétszeres Munkácsy-díjas grafikusművészre emlékeznek. A jubileumi tárlatot Csach Gábor művészettörténész nyitja meg szombaton 17 órakor, zongorán közreműködik Szalay Mózes.
Csohány Kálmán – körülbelül három évtizedes alkotói periódusa alatt – hatalmas életművet hozott létre: rézkarcokat, litográfiákat, tusrajzokat, akvarelleket és kerámiákat készített. Rajzolói stílusa nem köthető semmiféle stílusirányzathoz, vonalvezetését dinamizmus és ösztönös erő hatja át, és bár művészete a népi kultúrából és életből merítkezett, nem hatott rá a népi barokk, a népművészet a maga dekoratív gazdagságával, hanem egy sokkal stilizáltabb, sajátos formavilágon keresztül jelenítette meg gondolatait és élményeit. Csohány művészetében több, folyamatosan visszatérő témával, valamint motívummal, archetipikus elemekkel találkozhatunk, mint például az élet és az elmúlás gondolatkörével, többek között a madár, angyal, szárnyak, kapu szimbólumaival vagy épp Palócföld szépségeivel.
Az emlékkiállítás a Jánossy Képtár Szabó Lőrinc- és Zórád Ernő-termeiben látható.