A tizedik évfordulóra olyan sokszínű fesztivált álmodott meg a Kék Bolygó Alapítvány és a Nemzeti Filmintézet, amelyben nemcsak a környezetvédelemmel összefüggő ismeretszerzés került a középpontba, hanem az egészséges, tudatos életmód fontosságának hangsúlyozása és a közösségépítés is. A négynapos fesztivál rendkívüli érdeklődés mellett zajlott, telt házas programokkal, szabadtéri kiállításokkal, szakmai beszélgetésekkel, bemutatókkal és workshopokkal.
A díjazottak a díjátadó gálán 7-7 kategóriában ünnepélyes keretek között vették át elismeréseiket – köztük a Herendi Porcelánmanufaktúra által készített egyedi, kézzel készült porcelánművészeti alkotásokat. A gálaesten Áder János, a fesztivál fővédnöke elmondta, hogy a Planet Lens alkotásai kreatívan, egyedi stílusban, állást foglalva vagy vitára késztetve arra ösztönöznek, hogy a jót akarjuk. Hogy megtanuljuk értékelni azt, amink még van.
A versenyben 45 ország mintegy kétszáz filmalkotása szerepelt.
A Legjobb egész estés természet- és környezetvédelmi film díját a spanyol The Island of the Giant Mothers nyerte el. A Carlos Perez Romero rendezte film az óriásteknősök komplex világát tárta elénk. A Legjobb nemzetközi természet- és környezetvédelmi rövidfilm kategóriában az Egyesült Királyságot képviselő Pëkëya című alkotás kapott díjat (rendezte: Remi Bumstead). A film egy amazóniai őslakos közösség történetét dolgozta fel megrázó erővel. Mindkét rendező videóüzenetben köszönte meg az elismerést.
A Legjobb nemzetközi animációs film díját az ausztrál Bird Drone kapta. Radheya Jegatheva alkotása humorral és líraisággal mutatta be az ember és természet kapcsolatát. A Kárpát-medence természeti kincseit bemutató filmek közül a Figyelő folyó, Jakab Ervin munkája részesült elismerésben, amely a Kis-Küküllő történetét személyes narrációval és költői képekkel mesélte el. Jakab Ervin filmje ezenkívül az M5 kulturális csatorna különdíját is elnyerte. A csatorna május 20-án műsorára is tűzi majd ezt az alkotást.
A legjobb 30 év alatti rendező díját Fehér Zoltán kapta Hévíz – Dzsungel a víz alatt című filmjéért, amely a Hévízi-tó mélyének különös ökoszisztémáját és trópusi halfajainak megjelenését mutatja be. A biodiverzitás témájára reflektáló legjobb filmalkotás és egyben a Kék Bolygó Díj nyertese az Eltékozolt vizeink című magyar film lett, amelyet Szendőfi Balázs rendezett. Ez az alkotás a természetes vizek visszaszorulásáról és ökológiai jelentőségéről szól.
Kiemelkedő természetfotók érkeztek a világ minden tájáról
Fotó kategóriában 135 pályázó 1300 fotóalkotást nevezett. Ebből a száz legjobbat állították ki a fesztiválon. A díjátadón hét kategóriában díjazták a zsűri tagjai - Imre Tamás, Kőműves Kata, Potozky László, Szekeres János, dr. Kalotás Zsolt – által legjobbnak ítélt alkotásokat.
A nemzetközi tájkép kategóriában Andreja Ravnak Textúrák című képe lett a nyertes, amely Morávia dombvidékének festményszerű világát jelenítette meg. A legjobb nemzetközi természetfotó díját Kaszás Norbert A porondmester című képe érdemelte ki, amely egy pókot ábrázolt különleges kompozícióban, megmutatva az ízeltlábúak ökológiai jelentőségét.
A Nemzetközi fenntarthatóság kategóriában Kércz Tibor Séta a sztúpán című fotóját díjazták, amely egy ceyloni makákót örökített meg egy minimalista, mégis erőteljes jelenetben.
A Kárpát-medence természeti kincseit ábrázoló tájkép kategóriában Szirányi István Sétahajó a Dunán című alkotása nyert, amely a folyót ködpárába burkoló, álomszerű pillanatot kapott el.
A Kárpát-medence természeti kincseit bemutató természetfotó díját Horváth Ádám A borz világa című éjszakai felvétele érdemelte ki, míg a fenntarthatóságot ábrázoló kategóriában Szakolczai Krisztina Pusztulásra ítélve című fotója győzött, amely egy erdélyi rézbánya környezeti pusztítását örökítette meg.
A fotósok számára is átadták a biodiverzitás legkiemelkedőbb művészi feldolgozásáért járó Kék Bolygó Díjat, amelyet Lőrincz Ferenc kapott A küzdelem című képéért. Az alkotás egy pisztráng és lazac közötti játékos, mégis feszültséggel teli jelenetet örökített meg – rámutatva a természeti egyensúly törékenységére és szépségére.
Fotók: Fülöp Luca/Planet Lens