A soul nagyasszonya, akit édesanyjaként szeretett Michael Jackson

Popkult

Diana Ross, a soul királynője, a Supremes egykori tagja, aki színésznőnek sem utolsó, március 26-án ünnepli nyolcvanadik születésnapját. A zenei ikon azon kevés előadó közé tartozik, akinek két csillaga is van a hollywoodi Hírességek sétányán. Pályája során olyan sztárokkal énekelt együtt, mint Lionel Richie és Rod Stewart.

US diva Diana Ross performs in the Gelredome stadium in Arnhem, on October 16, 2009.  AFP PHTO / ANP / ED OUDENAARDEN netherlands out - belgium out (Photo by ED OUDENAARDEN / ANP / AFP)
Diana Ross 2009-ben. Fotó: Ed Oudenaarden / ANP / AFP

Detroitban született egy tisztes körülmények között élő család hat gyermeke közül másodikként. Édesanyja a Diane nevet akarta neki adni, de a nevet rosszul írták le, így lett belőle Diana. Tizenévesként két iskolatársnője társaságában alakította meg a The Primettes elnevezésű formációt, amely néhány név- és személycsere után The Supremes néven futott be üstökösszerű pályát. (A Primettes-nek volt egy férfi párja is, a Primes, ami idővel The Temptations néven lett népszerű.) Diana Ross, Mary Wilson és Florence Ballard énekegyüttesének első nagy sikere 1964-ben a Motown kiadó által megjelentetett Where Did Our Love Go volt, amelyet még tucatnyi listavezető dal követett, köztük a Baby Love, a Come See About Me, a Stop! In the Name of Love és a Someday We Will Be Together. Ross 1965-től volt hivatalosan is szólóénekese a triónak, amely 1967-től viselte a Diana Ross and the Supremes nevet.

Az együttest otthagyva 1969-ben szóló pályafutásba kezdett, névjegyét két listavezető dallal – Reach Out and Touch (Somebody’s Hand) és Ain’t No Mountain High Enough – tette le. Az ezt követő időszakban további nyolc dalt röpített a csúcsra Amerikában, jó néhányat Angliában és másutt Európában is. Először 1972-ben szerepelt filmvásznon, a tragikus sorsú fekete énekesnő, Billie Holiday életéről készült Lady Sings the Blues című drámában kapott főszerepet, és rögtön Oscar-díjra jelölték a legjobb női főszereplő kategóriában, a Golden Globe-díjat pedig el is nyerte. A film zenéje ugyancsak hatalmas siker lett, újra felkeltette az érdeklődést a valaha élt egyik legnagyobb bluesénekesnő iránt. Ezután több filmben szerepelt: 1975-ben a Mahogany, 1978-ban a The Wiz (az Óz, a nagy varázsló afroamerikai zenés változata) című művekben aratott sikert.

Az 1980-as évtized is jól indult számára: az Upside Down ötödik listavezető dala lett, az ezt tartalmazó Diana című albuma pedig egész pályafutásának legsikeresebb lemeze – az R&B, a soul, a funky és a diszkó elemeit vegyítő album, amely az új nemzedéket is megcélozta, egy teljes évet töltött a listán. Ezt követte az Endless Love című, Lionel Richie társaságában előadott duett; a sikert meglovagolva 1980-ban otthagyta a Motownt, és akkor rekordnak számító, húszmillió dolláros szerződést kötött az RCA kiadóval. Következő albumai is sorra „bearanyozódtak”. Az 1982-es korongon szereplő Muscles szerzője Michael Jackson volt, aki nagyon közel állt az énekesnőhöz, szinte anyjának tekintette, és végrendeletében saját anyja után őt nevezte meg gyermekei gyámjául. 1982-ben az amerikaifutball-bajnokság döntője, a Super Bowl előtt Ross énekelhette az amerikai himnuszt, 1983-ban ingyenes, világszerte közvetített koncertet adott a New York-i Central Parkban, amelyet meg is kellett ismételni, mert az első napi fellépés egy vihar miatt félbeszakadt. 1984-ben Julio Iglesiasszal énekelt duettet All of You címmel, ugyanebben az évben megint vezette a listát a soul óriása, Marvin Gaye emlékének szentelt Missing You-val, és ott volt a We Are The World című jótékonysági lemez felvételén is.

A nyolcvanas évek végére háttérbe szorult, de 1991-ben a The Force Behind the Power új színt hozott zenei repertoárjába, igaz, a korong inkább Angliában fogyott jól. Az évtized közepén ismét a kamerák elé állt, az Out of Darkness című tévéfilmben egy szkizofrén nőt játszott, majd 1999-ben a Double Platinumban egy híres énekesnőt alakított, aki magára hagyta lányát karrierje miatt. Eközben folyamatosan koncertezett, a kilencvenes évek derekán Budapesten is fellépett José Carreras, Plácido Domingo és Rost Andrea társaságában.

1988-ban bebocsátást nyert a Rock and Roll Hírességek Csarnokába, 1993-ban a Guinness-rekordok Könyve őt minősítette minden idők legsikeresebb énekesnőjének, 1996-ban a Billboard magazin az évszázad előadóművészének nevezte. 2012-ben és 2023-ban Grammy-életműdíjjal jutalmazták, utóbbit a Supremes tagjaként vehette át. A legrangosabb zenei kitüntetésre egyébként 1964 és 1982 között tizenkétszer jelölték, de soha nem kapta meg. 2016-ban átvehette a polgári személyeknek adható legmagasabb amerikai kitüntetést, az elnöki Szabadság érdemrendet.

Diana Ross ragyogó pályafutásának volt sötétebb oldala is, küzdött depresszióval, drog- és alkoholproblémákkal. Miután 2002-ben rövid időre rács mögé került – ittasan vezetett a forgalommal szemben –, egy évet töltött elvonókúrán. 2005-ben Rod Stewarttal énekelt duettet, az I’ve Got a Crush on You révén 2000 óta először tűnt fel a slágerlistákon. 2010-ben hosszú idő után újra koncertkörútra indult, a turnét Michael Jackson emlékének ajánlotta. Az énekesnő még a nyolcvanhoz közel sem pihen: 2022-ben az angliai Glastonbury Fesztiválon lépett fel, tavaly nyáron ismét turnéra indult, amely októberben a londoni Albert Hallban adott koncerttel zárult.

Saját állítása szerint háromszor volt szerelmes, a legmélyebb kapcsolat második férjéhez, a norvég hajómágnás Arne Naesshez fűzte, aki hegymászóbalesetben vesztette életét. Két házasságából öt gyermeke született, és már hét unokája is van.

A rocktörténet egyik legnagyobb hatású énekesnőjének életéről számos könyvet írtak, a Supremes együttesben töltött időszakán alapul a Dreamgirls című, több Oscar-díjjal kitüntetett film, és azon kevesek egyike, akinek két csillaga is van a hollywoodi Hírességek sétányán.