Idén is folytatódik a 2021-ben nagy sikerrel elindított Mastercard – Alkotótárs program, az ösztöndíjra ismét nyílt pályázaton lehetett jelentkezni. A pályázat célja, hogy szakmai mentorálás mellett próbahelyszínnel is támogassák a feltörekvő kortárs színházi előadók legígéretesebb projektjeit. Magas szakmai nívót képviselő zsűri választotta ki a pályaművek közül a legjobb négyet. A nyertesek négy hétig ingyenesen használhatják majd a Mastercard – Alkotótér nevű színházi labort a Jurányi Házban.
A szakmai zsűri tagjai Pass Andrea író-rendező, Rozgonyi-Kulcsár Viktória, a Jurányi Ház vezetője, Stefanovics Angéla színművész, Schwechtje Mihály író-filmrendező és Tasnádi István író-rendező voltak.
Az idei nyertesek sokféle területről és sokféle témával érkeztek. Georgita Máté Dezső, a Staféta-nyertes Túlságosan vékony falak rendezője, a DanteCasino tagja Mindennapok, szeretlek! projektjével egy olyan színháznevelési előadást hoz létre, amely párbeszédre hívja a fiatal felnőttek generációját, és igyekszik kimozdítani őket általános szorongásukból. Farkas Dorottya, a VI. TITÁNium Színházi Projekt egyik nyertes alkotója Emese álma című pályaművével az ősmagyar hitvilág mondáját és a híradó formátumát használja fel arra, hogy elmesélje, milyen jelenleg nőnek lenni Magyarországon. Kocsonya Zsófia, a Kerekasztal Színház tagjának Örökölt Bors című előadása pedig egy olyan közösségi színházi kísérlet, amelynek célja a családi történetek, titkok, hagyatékok feltérképezése; az emberi sorsok, az örökölt családi normák kibeszélése és felfejtése a színház és a gasztronómia segítségével. Somorjai Réka Flóra szabadúszó drámaíró Bojz című darabjának az a központi kérdése, hogy mi az a határ, amit átlépve gyermekveszélyeztetésről beszélhetünk? A dráma a családi dinamikák és működésmódok hiteles ábrázolására törekszik multimédiás elemekkel bemutatva.
Fotó: Mastercard – Alkotótárs ösztöndíjprogram