Meghívták a júniusi Annecy Fesztivál rangos versenyébe Csáki László animációs dokumentumfilmjét, mely egy valós eseményeket feldolgozó, humoros történet néhány barátról, akik hamisított vonatjegyekkel utaztak Nyugatra a kilencvenes évek derekán. A Kék Pelikanra itthon már tízezren váltottak mozijegyet.

kek.jpg
Kék Pelikan

„Az Annecy a Kék Pelikan első animációs fesztiváli meghívása, mivel ez a munkánk eddig dokumentumfilm- és játékfilm-versenyprogramokban szerepelt. Nagyon örülök, hogy ezúttal  dokumentum animációs filmként is megmérettetik filmünk egy  nagy presztízsű fesztiválon” – nyilatkozta Csáki László, a film írója és rendezője. Az Annecy Fesztivált június 9–15. között tartják a szakma legjobbjainak részvételével.

Csáki László, a Magyar Filmszemlén és a Kecskeméti Animációs Filmfesztiválon többször díjazott, Balázs Béla-díjas író-rendező éveken át készített interjúkat olyanokkal, akiknek az életére sorsfordító hatást gyakoroltak azok a nemzetközi utazások, melyeket a kék Pelikan indigóval hamisított vonatjegyekkel tettek.

A hazai mozikban április eleje óta vetített Kék Pelikan az ő történeteik humoros, rendszerkritikus és heistfilmes elemeket felvonultató, korabeli magyar slágerekkel teli feldolgozása – Magyarországon egyedülálló módon – animációs dokumentumfilm formájában.

A film  a valós – saját hangjukon megszólaló – szereplők mellett olyan színészek tolmácsolásában meséli el a történteket, mint Lévai Norman, Tegyi Kornél, Kenéz Ágoston, Börcsök Olivér, Rujder Vivien, Olasz Renátó, Thuróczy Szabolcs, Csőre Gábor, Trokán Nóra és Csoma Judit. A film zenéi ismert magyar kultzenekarokat idéznek, mint például a Bonanza Banzai, a Kispál és a Borz vagy a Hiperkarma.

066.jpg
Kék Pelikan

Az alkotás a Nemzeti Filmintézet támogatásával, az Umbrella Entertainment produkciójában, Temple Réka koproducer szakmai támogatásával és a Cinemon Entertainment gyártásában készült.

A Kék Pelikan készítői legközelebb május 1-jén a budapesti Toldi moziban tartanak közönségtalálkozót. Ezen Csáki László rendező mellett Juhász Anna irodalmár és Gerlóczy Márton író beszélget a film készítésének kulisszatitkai mellett a korszak irodalmáról.

A filmről itt írtunk.