Chile északi részén, az Atacama-sivatag szélén álló Vera C. Rubin Obszervatóriumba telepítik a valaha épített legnagyobb optikai csillagászati digitális kamerát, amely egy évtizedig kutatja majd a sötét anyag természetét a világegyetemben.

Aerial view of Vera C. Rubin Observatory located in the Pachon hill, approximately 80 km from the city of La Serena, in the Coquimbo Region, Chile, taken on January 24, 2024. Surrounded by desert-like mountains and under the blue skies of northern Chile, the Vera C. Rubin Observatory will revolutionize the study of the universe when it incorporates the largest digital camera ever built in the world. (Photo by Javier TORRES / AFP)
Vera C. Rubin Obszervatórium a chilei Pachon-hegyen. Fotó: Javier Torres / AFP

A csaknem háromtonnás kamera 3,2 gigapixel feletti felbontással rendelkezik.

A sötét anyag kutatásában úttörő munkát végző Vera C. Rubin amerikai csillagászról 2019-ben elnevezett obszervatórium darabjait több járművel szállították a Santiagótól mintegy 565 kilométerre északra magasodó Cerro Pachón-hegy csúcsára, az Atacama-sivatag szélére.  Az obszervatóriumot üzemeltető NOIRLab központ igazgatóhelyettese, Stuartt Corder, az AURA egyetemi szövetség tudományos vezetője a napokban elmondta, hogy már minden készen áll a tesztelésre, és reményeik szerint hamarosan telepíteni tudják a rendszereket.

LSST Camera.jpg
A valaha épített legnagyobb optikai csillagászati digitális kamera. Fotó: Jacqueline Ramseyer Orrell / SLAC National Accelerator Laboratory

A honlapja szerint az obszervatórium nyolcméteres, nagy látómezejű földi távcsőből, a kamerából és egy automatizált adatfeldolgozó rendszerből áll. A tízéves kutatás során éjszakánként mintegy 20 terabájt (TB) adatot gyűjt, és működése alatt 15 petabájtos (PB) katalógus-adatbázist hoz létre.  A kutatással a sötét energia és a sötét anyag természetét vizsgálják a világegyetemben, valamint a Föld aszteroidákkal, illetve a Naphoz közeli más csillagokkal és bolygókkal való ütközésének lehetőségét.

Az AURA 47 amerikai intézményből és három nemzetközi társszervezetből álló konzorcium, amely csillagászati obszervatóriumokat működtet a Nemzeti Tudományos Alapítvány és a NASA számára. A szervezethez tartozik a NOIRLab központ is.