Abaházi Csaba: Minél idősebb vagyok, annál szentimentálisabb

Mi, Magyarok

Ha azt mondjuk: Tolna, legtöbbünknek a ma már világhírű bor és a lankás dombokkal körülölelt mesés táj jelenik meg a lelki szemei előtt. Ám ennél jóval gazdagabb kincsesbányára leltünk a Szekszárd székhelyű dél-dunántúli régióban.

„Amikor Szekszárdra megérkezem, és a Béla tértől elindulok a korzó felé, úgy érzem, hogy minden egyes virágot, követ ismerek, és mindenkit, aki szembejön; ráköszönünk egymásra, és el tudunk beszélgetni. Ezt adja nekem Szekszárd” – vallotta szülővárosáról Abaházi Csaba rádiós műsorvezető, énekes. Abban, hogy megtudjuk, számunkra turistaként mit nyújthat Tolna vármegye, ugyancsak ő segített, amikor az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat stábját kalauzolta. Bár Szekszárdnak nincs klasszikus értelemben vett főtere, a központi Béla tértől a Garay tér irányába vezető úton van a zeneiskola, a korzó, a mozi, a művelődési ház, a múzeum – tehát valójában minden, ami kulturális szempontból fontos. Útba ejtettük a város híres szülötte, Babits Mihály emlékházát, ahol élményszerűen tekinthetünk vissza a magyar líra egyik legkiemelkedőbb alakjának életére. Láthatjuk az ágyat, amelyben született, a diákszobáját és a család ülőgarnitúráját is. És megtudhatjuk, kitől származik a „Szekszárdon születtem, színésznőt szerettem” verssor. Annyit elárulunk, hogy nem Babitstól.

Ha szeretnénk megismerni Tolna vármegyét, a sárközi néphagyományt semmiképp se hagyhatjuk ki, amelyet hat sárközi település: Decs, Alsónyék, Báta, Őcsény, Pörböly és Sárpilis őriz. A magyar népviseletek közül ez a legrégibb motívumvilágú, legdíszesebb – és a legdrágább anyagokból készült. Pompája, tökéletes színharmóniája mások mellett Csók István festőművészt is megihlette. Szekszárdon megismertük Csaba egyik kedvencét, a Bartina Néptáncegyüttest, amelynek számtalan rendezvényén konferált már.

Kedveli a kúriákat, kastélyokat, ezért Simontornya és Ozora várát is érintettük, majd a Gemenci erdő felé vettük az irányt, amely valódi ékköve a vármegyének. A Pörbölyi Ökoturisztikai Központ komplex szolgáltatásokkal várja a bakancsos, kerékpáros és vízi turistákat, akárcsak az erdei vasút szerelmeseit. Ha szerencsénk van, a vadmegfigyelőkből vaddisznót, gímszarvast leshetünk meg.

Felsétáltunk a bátaszéki Szent Orbán-kápolnához, ahonnan mesebeli látvány nyílik a tájra. Az aprócska kápolna mellett tekintélyes és igen híres, négyszáz éves molyhos tölgy áll. 2015-ben az év fája, egy évvel később pedig az év európai fája lett. „Szokássá vált, hogy a bátaszékiek minden május 25-én, Orbán napján eljönnek a kápolnához és az öreg tölgyhöz, hogy a bőséges szőlő- és bortermés érdekében meglocsolják borral a fa törzsét” – mesélt nekünk a tradícióról Csaba, majd borkóstolással zártuk a programot.

„Minél idősebb vagyok, annál inkább szentimentális. Nagyon jó érzés visszagondolnom a gyerekkoromra, felidéznem az emlékeket, amelyeket itt éltem át” – summázta közösen töltött napunkat.