Ahol nyáron kell színházba menni

Egyéb

Színház, vár és fürdő teszi Gyulát az egyik legkedveltebb fesztiválvárossá. A vár udvarán nyaranta több héten át működő várszínház létrehozását külföldi példa ihlette 1964-ben, és ezzel az első ilyen jellegű intézmény jött létre az országban ? mondta el Závogyán Magdolna kultúráért felelős helyettes államtitkár. A 600 éves gyulai várban több mint 360 különböző produkció volt látható, amelyből 120 az intézmény saját előadása, 60 előadást pedig itt mutattak be. Bár a színház csak nyáron működik, Gyulán mutatták be a legtöbb magyar drámát a második világháború óta. Legnagyobb színészeink és a Nemzeti Színház teljes társulata fellépett már itt, eleinte főként történelmi darabokat játszottak, az 1970-es évektől pedig a határon túli darabok bemutatásával missziót teljesít. Megszólaltatták a színpadról Bartók Béla, Sütő András, Páskándi Géza műveit, majd az 1990-es években összművészeti fesztivállá nőtte ki magát a program, hiszen a színház mellett megjelentek a zene, a népművészet, az iparművészet, a szórakoztató műfajok, az irodalmi programok.

 

A programmal együtt megnyílt a Kőrös-völgyi sokadalom: a népművészeti fesztiválon minden folklór műfaj és a régió kiemelkedő alkotói megjelennek évről évre. A Kárpát-medence népművészetét jellemzi az itt tapasztalható páratlan gazdagság a táncok, a zene, népdalaink és a tárgyi kultúránk tekintetében ? mondta el a megnyitón Závogyán Magdolna. Ezek megmaradása érdekében hirdeti meg a kormány a Csoóri Sándor Programot, amely a népi kultúra közösségteremtő műfajaiban tevékenykedő szervezeteket, közösségeket támogatja 2017-ben 2,5 milliárd, 2018-ban pedig ötmilliárd forinttal. A támogatás elsősorban néptáncegyüttesek, népdalkörök, népzenei együttesek számára elérhető.

 

_d0a6620__copy__600x466.png
Závogyán Magdolna kultúráért felelős helyettes államtitkár

A Gyulai Várszínház nyári fesztiválja 2017. június 29-től augusztus 13-ig tart. Az 54. évadban naponta várják előadásokkal a nézőket a 600 éves gyulai várban és a csodálatos panorámájú tószínpadon. Három új színházi bemutatót, öt fesztivált is rendeznek és számos, először itt látható programot, vendégprodukciót nézhetnek meg a legszínesebb műfaji választékban a látogatók.

 

Az első bemutató a Szentivánéji álom című táncjáték, amelyet július 7-én és 8-án láthatnak a Várszínpadon. A produkciót Kulcsár Noémi koreográfus állítja színpadra: a koreográfusnő kortárs, modern értelmezésében mai táncszínházi nyelven elevenednek meg Shakespeare alakjai, miközben Felix Mendelssohn azonos című remekművére hajszolják egymást árkon-bokron, álmon-rémálmon át.

 

A második bemutató augusztus 4-én és 5-én a várszínpadon az Arany János: A nagyidai cigányok című produkció, ez Beczásy Áron rendezésében lesz látható. Arany János A nagyidai cigányok című műve a magyar irodalom egyik legnagyszerűbb alkotása, mely Arany lenyűgöző, felülmúlhatatlan humoráról árulkodik. A vígeposz szövegét Vecsei H. Miklós alkalmazta színpadra.

 

A harmadik Vörösmarty Mihály Csongor és Tünde című drámai költeménye, melyet Balázs Zoltán állít színpadra augusztus 11-én a Maladype Színház művészeivel. A Vörösmarty szövegében egymásra vetülő gondolati síkok és komplex tükröződések adta lehetőségeket kiaknázva többdimenziójú kirakós játékot tervez a rendező. ?Az összművészeti puzzle szervesen egymásra épülő elemei, a szöveg, a látvány, a pontosan megtervezett mozdulatok, a film és az (opera)zene, mind részei annak az összetett gondolati-érzelmi konstrukciónak, mely a ?színház a színházban? élményen keresztül fókuszálja a néző figyelmét a sokrétű történet rejtett tartalmaira. Az előadás megfoszt az egyértelmű értékítélet megalkotásának lehetőségétől, elhatárolódik a témában szunnyadó didaktikus végkövetkeztetéstől, de rávilágít arra, hogy a kettő (az Én és a Másik) egymás nélkül nem létezhet; egymást feltételezi és kiegészíti?..animus és anima. Az egymásba átolvadó Nő és a Férfi ?személyiségmodell? redukált és integrált kettőssége, a játszók és a közönség által megteremtett ?imaginárius térben? találhatnak egymásra?? ? mondja Balázs Zoltán.

 

Az Arany-évhez kapcsolódóan lesz egy egyedi látványvilágú mozgókiállítás augusztus 3. és 6. között ?Arany 200 busz? néven, amely versek, képek, különféle dokumentumok, manuális játékok és digitális eszközök, valamint relikviamásolatok segítségével mutatja be Arany János életművét, kapcsolatait és költészetének máig ható jelentőségét.

A Gyulai Várszínházban 2017. július 7. és 16. között rendezik meg a 13. Nemzetközi Shakespeare Fesztivált, ahol a legjobb magyar Shakespeare-előadások mellett külföldről hívott produkciók is lesznek, így láthatók majd többek között szlovák, román, izraeli és határon túli magyar színházak produkciói is.

Az idei kiemelt külföldi Shakespeare-előadás az izraeli Lear király (The Bastard?s Story), annál is inkább, mivel a 13 éve tartó fesztiválon még nem szerepelt izraeli produkció. Az előadás 2016-ban a Valis Színházi Fesztiválon díjat is nyert. Látható lesz még a III. Richárd Zsótér Sándor rendezésében, a M/Ámor vagy amit akartok a Terminál Workhouse fiatal alkotókból álló csapatának előadásában, a Tévedések vígjátéka Bocsárdi László rendezésében, valamint a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legújabb produkciója a Shakespeare, Sonnet 66 Kokan Mladenoovic rendezésében és Az éjszaka szívében ? A Lear történet, amely a nagyváradi Teatrul Regina Maria előadása.

 

A tíznapos fesztiválon a magyar és a nemzetközi előadásokon kívül idén is lesz konferencia, filmvetítés és az elmaradhatatlan gasztronómia.

 

A Shakespeare Fesztivál után továbbfolytatódik a Gyulai Várszínház összművészeti fesztiváljának színes programsorozata, így július 17-én délután a Kamaragalériában Simándy 100 címmel nyílik kiállítás Simándy József operaénekes munkásságából. Ez a tárlat nyerte el ?Az év kiállítása 2016? kitüntető címet, amelyet a Múzeumok Majálisán adtak át. Az érdeklődőknek augusztus 13-ig lesz lehetőségük díjmentesen megtekinteni a tárlatot.

 

Az összművészeti fesztiválon kiemelt produkciók: június 29-én egy látványos táncelőadás lesz a tószínpadon. Az ExperiDance együttes előadásában nézhetik meg a Nostradamus ? Világok vándora című produkciót. A darab nagy időutazás országokon és korokon át, amelynek idegenvezetője Ganxsta Zolee zenész-színész.

 

Ezt követően, július 3-án az egyik legismertebb Csehov-darabot, a Sirályt tekinthetik meg a nézők a tószínpadon. Az egyéni hangulatú előadást a színészgárda: Oszvald Marika, Porogi Ádám, Trokán Nóra, Kaszás Gergő, László Zsolt, Mihályfi Balázs, Orosz Ákos mellett a Színház- és Filmművészeti Egyetemen nemrég végzett Fehér Balázs Benő rendezése szavatolja.

Majd július 5-én Molnár Ferenc Egy, kettő, három című darabja lesz látható meg Znamenák István rendezésében Alföldi Róbert főszereplésével, mellette színpadra lép Szatory Dávid, Lénárdt Laura, Lugosi György és Mihályfi Balázs is.

Végül július 18-án egy örök klasszikus, Paul Blake Római vakáció című romantikus zenés produkcióját nézhetik meg az érdeklődők olyan művészek előadásában, mint Tenki Réka, Fekete Ernő, Hernádi Judit és Szikszai Rémusz.

romai_vakacio_58_800x376_600x282.png
Paul Blake: Római vakáció

 

Majd július 19-én öt Virtuóz ad különleges és sajátos hangulatú koncertet a Gyulai Várban. A fellépő ifjú tehetségek, mint Holozsai Eszter, Kökény Tamás, Sándor Zoltán, Szauer Bianka, Szüts Apor, a Virtuózok televíziós sorozatában már letették névjegyüket a nagyközönség előtt, nyáron pedig a gyulai komolyzene-kedvelőket kápráztatják el játékukkal. A koncerten a Hegyvidéki Solti György Zenekar nagyszerű zenészei kísérik majd a Virtuózokat, és Bolyky Zoltán karmester vezényli a kivételes koncerten a művészeket.

 

Majd július 22-én a XXVI. Gyula Vár Jazz Fesztiválon és július 23-án a XII. Vár Blues Fesztiválon idén is színes, különleges koncertek szórakoztatják a jazz-blues rajongóit: színpadra lép a Jojo Mayer?s Nerve, a Makrokozmosz ? Babos Gyula, Winand Gábor, Orbán György, Czirják Tamás, a Vörös Janka e-Series, a Gyulai Big Band, az Ian Siegal Band, a The Dawn Brothers, illetve a Borsodi Blues Collective.

 

Idén 50 éves a kultikus musical, a HAIR. Egy korszak, egy életérzés, egy generáció kiáltványa volt. Minden idők talán legismertebb és legkultikusabb musicaljét tekinthetik meg a nézők a tószínpadon július 25-én 26-án a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház társulatának előadásában.

 

2363_7c83b_800x376_600x282.png
Gerome Ragni?James Rado?Galt MacDermot: HAIR

Majd augusztus 6-án a Liliomfi című produkció a tószínpadon ifj. Vidnyánszky Attila különleges rendezésében lesz látható. Pörgős, vidám és optimista ez a Liliomfi, melynek szövegét Vecsei H. Miklós dolgozta át, a zenéjét pedig Kovács Adrián jegyzi.

Majd augusztus 7-én a várszínpadon Udvaros Dorottya ad koncertet Majdnem valaki címmel, a dalok szövegeit Bereményi Géza írta. A koncerten Hrutka Róbert és zenekara működik közre.

Végül augusztus 9-én a tószínpadon mutatják be Szabó Balázs első rendezését, az Apám ablakából az ég című produkciót. Az előadásban közreműködik a Magyar Állami Népi Együttes tánc- és zenekara. A különleges produkció igényes kikapcsolódást kínál minden szórakozni vágyó színházlátogatónak.

Ebben az évben is lesz Körös-völgyi sokadalom, humorfesztivál, felolvasószínház, mesejáték, bábelőadás, utcaszínház és workshop a fiataloknak.

Takács Erzsébet

Fotó: Csákvári Zsigmond