„Minden nemzetet a kiemelkedő teljesítmények tesznek naggyá, és ahhoz, hogy mindig talpon tudjunk maradni, kiváló emberekre van szükség, nélkülük Magyarország nem lenne olyan erős és gazdag, mint most, 2020-ban” − hangsúlyozta Rétvári Bence. Ezért is fontos azoknak az embereknek az elismerése, akik a maguk szűkebb vagy tágabb környezetében, kisebb közösségben, településen, szakmában, művészeti ágban valamit hozzátesznek a nemzet gyarapodásához, teljesítményéhez.

Az ünnepségen a Magyar Bronz, Ezüst és Arany Érdemkereszteket, a Bánffy Miklós-, a Bessenyei György-, a Csokonai Vitéz Mihály-, a Martin György-, a Móra Ferenc-, a Pauler Gyula-, a Sára Sándor-, valamint a Szinnyei József-díjat adták át. Íme azon művészek és kulturális területen tevékenykedő szakemberek, akik elismerésben részesültek.

Magyar Bronz Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést kapott:

GULYÁS NORBERT táncművész, a Magyar Állami Népi Együttes táncosa,
INKLERNÉ PALLAGI ANIKÓ, az Újszínház kiadványszerkesztője, a Művészetek Völgye Fesztivál volt programigazgatója,
KORSÓS ANDRÁS, a Müpa Budapest Nonprofit Kft. hang- és vizuáltechnikai tárvezetője,
SOMOGYI DÓRA JULIANNA, a Müpa Budapest Nonprofit Kft. senior produkciós menedzsere,
STRACK GYÖNGYVÉR, a Müpa Budapest Nonprofit Kft. senior produkciós menedzsere,
SZILÁGYI KATALIN, a Müpa Budapest Nonprofit Kft. produkciós igazgatóhelyettese,
SZOMOLÁNYI JANINA, a Müpa Budapest Nonprofit Kft. fesztiválirodájának vezetője,
SZTOLNAI ERIKA, a Magyar Nemzeti Táncegyüttes jelmeztárvezetője,
TÚRI MÁRIA, az Újszínház súgója,
ULLMANN KRISZTINA MÁRIA, az Újszínház rendezőasszisztense,
VARGYAS BÁLINT, a Müpa Budapest Nonprofit Kft. senior produkciós menedzsere,
ZAMBRZYCKI ÁDÁM táncművész, koreográfus, a Zadam Társulat alapítója és művészeti vezetője.

Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:

BÁHNER PÉTER, az Újszínház ügyelője, színésze,
BARÁTH EMŐKE énekművész,
BÁRTFAY RITA JUDIT, az Újszínház dramaturgja,
GÁL ERIKA operaénekes,
GNANDT JÁNOS JÓZSEF festőművész, díszlettervező, a Békéstáji Művészeti Társaság elnöke, a Békéscsabai Jókai Színház volt festőtárvezetője,
LACZKÓ PETŐ MIHÁLY festőművész, a mezőkövesdi Takács István Gyűjtemény vezetője,
LÓGÓ TIBOR, a Honvéd Férfikar szólamvezető énekművésze,
PÉNZES OTTÓ helytörténész, író, a mátészalkai Képes Géza Általános Iskola intézményvezetője, a mátészalkai Fényes Napok Fesztivál alapító szervezője,
RŐSER ORSOLYA HAJNALKA operaénekes,
SMÁL-SZILAJ GÁBOR színművész, Déryné Program Országjárás Alprogram projektvezetője,
SZAKÁL LÁSZLÓ zongorista, zeneszerző, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Nonprofit Kft. zenekarvezetője,
VÁGHELYINÉ SZÓKA ÁGNES, a Magyar Állami Operaház ügyelője,
VANKÓ DÁNIEL, a Müpa Budapest Nonprofit Kft. szcenikai igazgatója,
VÉGHELY TAMÁS JÓZSEFNÉ, a budapesti Kastélydombi Általános Iskola nyugalmazott intézményvezetője, a Vasvári Pál Polgári Egyesület alelnöke,
WELLMANN NÓRA muzeológus, a Magyar Állami Operaház emléktárosa,
ZSÁKAI TIBOR, a Nemzeti Filharmonikusok nagybőgőművésze.

Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:
BARANSKI LÁSZLÓ, az Apostol együttes tagja, gitárművész, dalszerző,
CSASZTVAN ANDRÁS MIHÁLY, a szarvasi Cervinus Teátrum Művészeti Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója,
EGRI GÁBOR, a Müpa Budapest Nonprofit Kft. értékesítési és marketingigazgatója,
GÉCZY OLGA karmester, festőművész,
GLORIA VON BERG díszlet- és jelmeztervező,
GRAESER JÓZSEF, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ Nonprofit Kft. cirkuszszakmai vezetője,
GYÜRKI ISTVÁN színész, előadóművész,
HRASCHEK KATALIN zenepedagógus, karnagy, a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége Ifjúsági Énekkari és Zenepedagógiai Szakbizottságának elnöke,
KASZÁS GÉZA színművész, rendező, producer,
LENKEFI ZOLTÁN Blattner Géza-díjas díszlet- és bábtervező művész, a Békéscsabai Napsugár Bábszínház igazgatója,
LOVÁSZ ZSOLT hagyományőrző, a Palóc Néprajzi Magángyűjtemény és Babakiállítás társtulajdonosa,
LOVÁSZNÉ JUHÁSZ RITA Csokonai Vitéz Mihály-díjas népi hímző, viseletkészítő, a Palóc Néprajzi Magángyűjtemény és Babakiállítás társtulajdonosa,
MEZŐDI JÓZSEF VIKTOR, az Apostol együttes tagja, előadóművész, énekes,
MUCK FERENC, az Apostol együttes tagja, szaxofonművész,
NAGY GÁBOR népművelő, a Soltis Lajos Színház igazgatója, a Soltis Lajos Színház Művelődési Egyesület elnöke,
NÉMETH ZOLTÁN, az Apostol együttes alapítója és vezetője, zongoraművész, zeneszerző,
PALOTAI ISTVÁN Liszt Ferenc-díjas trombitaművész, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának szólótrombitása,
PETE LÁSZLÓ, az Apostol együttes tagja, harsonaművész,
SUKI ISTVÁN, a Rajkó Művészegyüttes prímása,
SZABÓ FERENC, az Apostol együttes tagja, dobművész,
TOÓT-HOLLÓ TAMÁS író, kritikus, irodalomtörténész, szerkesztő,
ÚJSZÁSZY ZSÓFIA a Müpa Budapest Nonprofit Kft. stratégiai igazgatója,
VIZY MÁRTON zene- és dalszerző, producer,
ZÁDORVÖLGYI LÁSZLÓ balettmester, a Győri Balett örökös tagja.

Bánffy Miklós-díjban részesült:

A. SZABÓ MAGDA művészetszervező,
KOLLARIK TAMÁS, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Konzisztóriumának tagja, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsának volt tagja, az egykori Magyar Média Mecenatúra Program koordinátora,
SZENTE BÉLA Csabagyöngye Kulturális Központ igazgatója.

Bessenyei György-díjban részesült:

GÁBOR KLÁRA nyugalmazott népművelő,
KISS EDIT tagintézmény-vezető, közművelődési szakember,
LAKNERNÉ BRÜCKLER ANDREA, a Kulturális Központok Országos Szövetségének egykori elnöke, nyugalmazott igazgató,
MOLNÁR LAJOS MILÁN, a szolnoki Aba-Novák Agóra Kulturális Központ Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója,
NEVEDA AMÁLIA MÁRTA, az Agóra Veszprém Kulturális Központ igazgatója, valamint a Kulturális Központok Országos Szövetségének alelnöke.

Csokonai Vitéz Mihály-díjban részesült:

a BOGYISZLÓI ZENEKAR a Bogyiszlói autentikus népzene és cigányzene ápolásáért, megőrzéséért. Tagok: Mihalovics Zsolt, Bartha Zalán, Orsós Zoltán, Kovács Ferenc, Orsós Tibor, Debreceni István, Kovács Pál,
JUHÁSZNÉ ANTAL GABRIELLA nyugdíjas pedagógus
a KINCSÁSÓ EGYESÜLET amatőr előadó és alkotóművészeti tevékenységéért.

Martin György-díjban részesült:

BALI JÁNOS néprajzkutató
ISTVÁNFI BALÁZS népzenetanár
TÖTSZEGI ANDRÁS néptáncoktató, néptánc-gyűjtő
VIRÁGVÖLGYI MÁRTA népzenész, hegedűtanár.

Móra Ferenc-díjban részesült:

KISS IMRE, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum igazgatója
VIG KÁROLY a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum tudományos igazgatóhelyettese, (entomológus főmuzeológus).

Sára Sándor-díjban részesült:

CSUJA LÁSZLÓ filmrendező, forgatókönyvíró,
KOVÁCS ISTVÁN filmrendező.

Fotók: MTI