Amerikai függetlenfilm-fesztiválon díjazták a Mesterjátszmáért Tóth Barnabást

Mi, Magyarok

Mesterjátszma című filmjéért Tóth Barnabás nyerte a legjobb rendező díját a Stony Brook Filmfesztiválon New York államban a hétvégén. Az 1995 óta évente megrendezett szemlén nagy sikert aratott Stefan Zweig Sakknovellájának szabad adaptációja, a Váradi Gergely és Hajduk Károly főszereplésével készült pszichothriller.

Film Mesterjátszma
Hajduk Károly a Mesterjátszma című filmben

A 29. alkalommal megrendezett, független rövid- és nagyjátékfilmeket felvonultató amerikai fesztiválon az előző években olyan hírességek is tiszteletüket tették, mint Tilda Swinton és Steve Buscemi. A hétvégén véget ért tíznapos eseményen 36 alkotást mutattak be összesen 19 országból. A Stony Brook Egyetem filmfesztiválján Tóth Barnabás személyesen mutatta be filmjét az amerikai közönségnek.

Stefan Zweig Sakknovellájának szabad adaptációjában Márta (Varga-Járó Sára) és István (Váradi Gergely) az utolsó menekültvonattal próbálja elhagyni Magyarországot ‘56 novemberében. A fiatal pár mellett az egyház felbecsülhetetlen értékű ereklyéi is a nyugati határ, a szabad világ felé tartanak, melyek útját B-ből (Hajduk Károly), a katolikus papból a hatalom emberei kínzással próbálják kiszedni. A szereplők történetei a vonaton egy mindent eldöntő sakkjátszma során keresztezik egymást, melyen már nemcsak a kincsek sorsa, de a szerelmesek élete is a tét.

Tóth Barnabás a Stony Brooke Fesztiválon. Fotó: Nemzeti Filmintézet
Tóth Barnabás a Stony Brook Filmfesztiválon. Fotó: Nemzeti Filmintézet

„Tóth Barnabás legújabb filmje komplex és csavaros. Sosem tudhatjuk biztosan, pontosan mi is történik benne. Stílusosan fogalmazva: a szűk másfél órás játékidő minden perce sakkban tartja a nézőt. Az azonban nem kérdés, hogy a Mesterjátszma izgalmas, gondolatgazdag és fájdalmas mozi” – írtuk kritikánkban.

„Több jelenetet, jelenetcsoportot átfuttattam az improvizációval foglalkozó Momentán Társulaton, amelynek én is tagja voltam húsz éven át. Elvittem hozzájuk karaktereket, helyzeteket, és ezeket eljátszattam velük. Például azt, ahogy megérkezik a fiatal pár a vonatra, majd leül az idős házasok és a színész kupéjába. Ezt többször megcsináltuk. Én mindig kameráztam, és ami tetszett, vicces vagy karakterépítő volt, azt belegyúrtam az adott jelenetbe vagy szereplőbe.

Úgyszintén említhetném Mácsai Pál és Hajduk Károly sakkpartiját és a nagy filozófiai beszélgetéseiket életről, halálról, sorsról. Ha nem is improvizáltunk velük, de sokat beszélgettünk, beengedtünk új ötleteket és javaslatokat. Többnyire egyébként húzásról volt szó. Gyakran rájöttünk, hogy egy-egy megírt jelenet túl van beszélve, sok rész megoldható szöveg nélkül, csak arcjátékkal, egy nézéssel, egy sóhajjal. Szeretek improvizálni a színészekkel, szükség van rá. Inspirál és gazdagít” – avatott be munkamódszerébe Tóth Barnabás a lapunknak adott interjúban.

A Mesterjátszma című pszichothriller írója Tóth Barnabás és Fonyódi Tibor, producere Szurmay János, Szabó Máté, Ruzsinszki Ádám és Nikolits György. Az operatőr Másik Szőke András, a vágó Szalai Károly, a zeneszerző Keresztes Gábor. A Mesterjátszma a Nemzeti Filmintézet, az Origo Film Group Zrt. támogatásával, az Innoplay produkciójában és Romwalter Judit koproducer jóvoltából a Sparks Camera & Lighting koprodukciójában készült.

A hazai mozikban tavaly télen bemutatott Mesterjátszma a tervek szerint ősszel lesz nézhető a Filmio kínálatában.