Az 1948-1956 közötti kommunista diktatúra idején a társadalmi egyenlőtlenségek megszüntetése érdekében alapvető változásokat kényszerítettek a magyar társadalomra, ennek nyomán több millió ember életformája változott meg. Az erőszakos, felülről diktált újítások - amelyek a mélyen gyökerező nemzeti hagyományok, szokások helyett a szovjet gyakorlatot tekintették zsinórmértéknek - felforgatták a hétköznapokat s átértelmezték az ünnepek fogalmát és rítusait is.
A Hétköznapi kommunizmus című kiállítás, amely július 24-én este nyílik Debrecenben, ezt a hatalmas változást mutatja be archív fotók, filmhíradók és plakátok - mintegy 300 alkotás - segítségével.
A képek egyik kedvelt témája a munkahely, amely a közösségi élet színtere is egyben, s ahol a politika iránti lojalitás nap mint nap megmérettetett. Az MTI Fotó felvételein előszeretettel mutatták be a különböző szabadidős tevékenységeket. Gyakori volt az életszínvonal töretlen emelkedését jelző fogyasztási, öltözködési szokások dokumentálása. A sztálinista diktatúra természetesen megteremtette saját kulturális elvárásrendszerét, amelyet aztán nagy agitatív erővel igyekezett egyeduralkodóvá tenni. A sajtófotók emiatt rendre a hatalom által megfogalmazott toposzokat kellett, hogy megjelenítsék. Mivel a sztálinista diktatúra idején a magyar hírügynökség szolgaian követte a szovjet TASZSZ mintáját, a sajtófotókon ugyanolyan társadalmi egységek jelennek meg, mint a Nagy Testvérnél (szocialista életképek, hétköznapi hősök, vezérportrék stb.).
Az elmúlt két évtizedben számos népszerű műalkotás (játékfilm, regény) témája volt az ötvenes évek. Talán ezért is vagyunk hajlamosak úgy gondolni erre az időszakra, mint amelyet jól ismerünk. A Modem október 16-ig látható tárlata nem az ismerős sztereotípiákat mutatja be, hanem az újraértelmezés, a valódi szembenézés lehetőségét kínálja fel.