Ki mit tud? 1962
Azon túl, hogy könnyed, színvonalas szórakozást nyújt, igazi kordokumentum a Ki mit tud? országos televíziós tehetségkutató versenye. Az M3 csatorna archívumában megnézhetik az 1962-es első évad döntőjét, benne a tizennégy éves Kern András és Pintér Gábor kiváló paródiájával, amelyben Kern Pécsi Sándorként toppan be a színpadra, és szemére veti a zsűriben ülő Várkonyi Zoltánnak, hogy miért jutottak be ezek a fiatalok a döntőbe, majd Alfonzóként igyekszik nekik ötleteket adni, milyen számot mutassanak be. A műsor itt látható.
A következő évi döntőben bukkan fel Sztevanovity Zorán Gershwin- és Dobos Attila-dalokkal, de a többi fellépőt is érdemes meghallgatni.
Ha én egyszer kinyitom a számat...!
„Ha én egyszer kinyitom a számat, ha én egyszer elkezdek beszélni” – bizonyára sokan emlékeznek Salamon Béla színész-humorista legendássá lett mondatára. Bánki Iván Aranyoskáim – igaz mesék Salamon Béláról című filmjében megelevenednek a kacagtató kabaréjelenetek, és a színész életének hétköznapi, ám nem kevésbé szórakoztató pillanatai – Salamon Béla szerepében Kern Andrással.
A Három nővér Ascher Tamás rendezésében
A Katona József Színház társulata bejárta a világot 1985-ben bemutatott Csehov-előadásával, a Három nővérrel. Ascher Tamás rendezésében Bodnár Erika, Básti Juli és Szirtes Ági játszották a lányokat, Versinyin szerepében Sinkó Lászlót láthatjuk.
Vámos Miklós: Lehetetlen
Gyerekkoromból emlékszem Vámos Miklós Lehetetlen sorozatára, melynek legjobb történetei később könyvben is megjelentek. A Radnóti Színház színpadán rögzített beszélgetésekben Hernádi Judit mesélt gimnáziumi intőkről, Szilágyi Tibor széthagyott női póthajak okozta galibákról, Jordán Tamás a rettenetes arcmemóriája miatti zűrzavarról, Almási Éva a személyiséggel rendelkező autókról, és még számos más kiválóság: többek közt Halász Judit, Komlós Juci, Eperjes Károly, Lukáts Andor, Presser Gábor, Gregor József életének szórakoztató, emlékezetes epizódjairól. Lásd itt.
Az Utas és holdvilág hangjátékban
Vajdai Vilmos 2002-ben rendezett hangjátékot Szerb Antal Utas és holdvilág című regényéből. A rádiójáték szakított a műfaj klasszikus formáival, a párbeszédek és zenei bejátszások egymásutániságát különleges atmoszférateremtő hangeffekt-bejátszásokkal egészítette ki. Tizenöt évvel később Vajdai a TÁP Színházzal egy sajátos látványvilágú öt és fél órás előadást hozott létre a Trafóban, ahol a színészek a korábban felvett rádiójáték bejátszásaira tátogtak. Most meghallgathatják a tizennégy részes hangjáték sorozatot online.
Fischer Annie a stúdióban
Fischer Annie viszonylag kevés lemezfelvételt készített, mert ódzkodott a stúdiók zárt világától. Természetesen azért akadnak hanganyagok, ahol csodálatos zongorajátékával adózhatunk a klasszikus zenének, az M3 online archívumában viszont vannak televíziós felvételek is, így képeken is láthatjuk ihletett játékát. Az itt hallható bejátszásban Brahms- és Beethoven-műveket ad elő.