Stephen Lubkemann két évet töltött Dél-Afrika partjai mentén, a Cape Town közelében lévő hajóroncs mellett, amely 200 rabszolgával a fedélzetén süllyedt el az 1790-es években. Elmondása szerint, ha elérik az elsüllyedt hajót, felszínre hozhatják az első 18. századi rabszolga-kereskedelemmel kapcsolatos régészeti bizonyítékokat.
Az Atlanti-óceán déli részén folyó kutatás egyike azon öt kísérleti kutatási kezdeményezésnek, amelyet a George Washington Egyetem és az amerikai Smithsonian Intézet támogat egy 18 hónapos projekt keretében. Az együttműködés január 12-én kezdődött.
A Smithsonian kurátora, Paul Gardullo mellett Lubkemann vezeti az amerikai és dél-afrikai szakemberekből álló kutatócsoportot. A kutatók abban a reményben merülnek le az óceán fenekére, hogy a hajótörésből származó leletek segítségével feltárhassák a történelmi részleteket.
"Ez olyan terület, ahol a régészet egyedi megvilágításba helyezheti a tényeket" ? mondta Lubkemann. Hozzátette, hogy bár több régészcsapat is tanulmányozta már a transzatlanti rabszolgahajókat, ez a kutatás lenne az első, amelyik olyan hajót vizsgálna, amely rabszolgákkal a fedélzetén merült a hullámsírba.
A hajó méretét és felszereltségét vizsgálva a rabszolga-kereskedők célját és esetleges gondolataikat is megpróbálják felfedni a kutatók ? ilyen például a brit blokád miatti aggodalmak vagy a gyorsabb szállítási lehetőségek mérlegelése.
A Smithsonian Intézet reményét fejezte ki, hogy a hajótörés vizsgálatának eredményei hozzájárulhatnak az afro-amerikai kultúra és történelem mélyebb megértéséhez. "Néhány partnerünk, mint például a Smithsonian Intézet, érdeklődéssel szemléli, hogyan használjuk fel a gyakorlati eszközöket kutatásaink során. Egyik céljuk beépíteni oktatási programjukba az itt látottakat, megmutatni diákjaiknak, hogy ez a fajta történelmi kutatás azoknak is érdekes lehet, akik nem akarnak búvárokká válni" ? mondta Lubkemann.